Nad jeziorem w Kamionkach powstał chodnik spacerowy. To tylko jeden z wielu etapów rewitalizacji

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Ulubione jezioro mieszkańców Torunia i gminy Łysomice zyskało na atrakcyjności. Samorząd wybudował na plaży pasaż, który znacznie ułatwi przemieszczanie się rowerzystów czy spacery z wózkami dziecięcymi. Włodarze zapowiadają, że to nie koniec inwestycji w tym miejscu.

Tereny turystyczno-rekreacyjne, leżące w sąsiedztwie jeziora w Kamionkach Małych, to obszar o wielu walorach przyrodniczych. Zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie lasów, a wzdłuż południowej linii brzegowej od lat funkcjonuje kąpielisko z piaskowo-trawiastą plażą. Co roku w okresie wiosenno-letnim nad jeziorem wypoczywają tłumy plażowiczów. We wrześniu na tym terenie odbywają się także Dożynki oraz Gminna Noc Świętojańska, połączona z triathlonem. Sukcesywny rozwój infrastruktury wypoczynkowej w tym miejscu stał się koniecznością. Gmina Łysomice zdecydowała się opracować projekt zagospodarowania terenu nad Jeziorem Kamionkowskim. Obejmuje on modernizację ścieżki edukacyjnej oraz budowę obiektów sportowych i obiektów małej architektury wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów. W pierwszym etapie został zmodernizowany blisko 2-kilometrowy odcinek istniejącej ścieżki edukacyjnej, biegnącej wzdłuż linii brzegowej jeziora. Drugi etap obejmuje budowę obiektów sportowych i obiektów małej architektury pomiędzy południową linią brzegową a drogą powiatową.

REKLAMA

Zakres projektu jest bardzo szeroki. Gmina Łysomice zrealizowała do tej pory część inwestycji. W ramach zadania, przewidzianego na 2020 r., wykonano prace pomiarowe, przygotowawcze i ziemne. Pozwoliły one w dalszej kolejności wykonać nawierzchnię pasażu i chodnika, miejsca wypoczynku przy plaży i nasadzenia traw ozdobnych – wymienia Elwira Jarosz, inspektor ds. zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Łysomice. – W zatoczce przy pasażu zostanie zamontowana ławka, dzięki czemu spacerowicze będą mogli odpocząć, jednocześnie nie przeszkadzając innym użytkownikom chodnika.

Chodnik spacerowy o szerokości 3 m został odebrany 9 kwietnia. Budowa pasażu polegała na wykonaniu podbudowy, ułożeniu nawierzchni z kostki i obrzeża na ławie betonowej. Łączna powierzchnia pasażu to 741 mkw. 

Inwestycja poprawi komfort wypoczynku, ułatwi wygodne przemieszczanie się wózków oraz rowerów – tłumaczy Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Zrealizowane zadanie nie jest jedynym przedsięwzięciem, mającym na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu wypoczynku osób przyjeżdżających nad Jezioro Kamionkowskie. W grudniu zeszłego roku zakończył się także remont pomostu. Jego naprawa była konieczna ze względu na zły stan techniczny konstrukcji, który groził wyłączeniem pomostu z eksploatacji. Realizacji zadania podjął się 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy im. gen. Karola Sierakowskiego. Remont realizowany był w ramach ćwiczeń wojskowych. Do tej pory powstał też plac zabaw, boiska sportowe, zmodernizowano również minibar przy plaży. Włodarze podkreślają, że to nie koniec inwestycji. Projekt jest przedsięwzięciem kilkuletnim, więc w przyszłości możemy spodziewać się kontynuowania zagospodarowania przestrzeni wokół jeziora. Co konkretnie jest w planach? Tego gmina na razie nie zdradza.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *