Nad jeziorem i w aquaparku. Koloniści z gminy Wielka Nieszawka odpoczywali na Mazurach i Podlasiu

Box2 Wielka Nieszawka
Fot. nadesłane

Tu dzieci w wakacje nie mają czasu się nudzić. Ponad 160 uczniów z gminy Wielka Nieszawka spędziło pierwszą połowę lipca na Mazurach. Ale wakacyjnych atrakcji dla nich nie zabraknie aż do końca lata.

Program kolonii w Ełku wypełniły atrakcyjne wycieczki śladem bogatej historii i unikalnych walorów przyrodniczych Mazur i Podlasia. Koloniści odwiedzili m.in. Wigierski Park Narodowy – jeden z największych parków narodowych w Polsce, na skraju Puszczy Augustowskiej.

REKLAMA

– Odwiedziliśmy tam m.in. Pokamedulski Klasztor w Wigrach, w którym przez kilka dni mieszkał papież Polak – mówi Izabela Chyb, kierowniczka kolonii, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce. – Spacerowaliśmy też brzegiem jeziora Wigry. Kolejnego dnia odbyliśmy rejs po Kanale Augustowskim. Była też wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy twierdzę Osowiec – ten położony w sercu biebrzańskich bagien obiekt militarny na początku XX w. należał do najnowocześniejszych na świecie. Wreszcie geograficzna bliskość Wilna sprawiła, że odwiedziliśmy najcenniejsze zabytki stolicy Litwy, w tym miejsca naznaczone polską obecnością: Ostrą Bramę, cmentarz na Rossie, ale także barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła na Antokolu, Zamek Wielkich Książąt Litewskich, Stare Miasto – dodaje Izabela Chyb.

Uczestnicy kolonii zobaczyli również słynny Wilczy Szaniec – kwaterę Hitlera, w której dokonano nieudanego zamachu na jego życie. Były też wycieczki do Mrągowa – stolicy muzyki country, Świętej Lipki – położone w tej wsi sanktuarium maryjne istnieje od średniowiecza, Mikołajek – centrum polskiego żeglarstwa.

– Wycieczek było dużo, ale pielęgnowaliśmy też zwykłe, kolonijne tradycje – mówi Izabela Chyb. – Były dyskoteki, karaoke, pokaz mody kolonijnej, rozgrywki sportowe (piłka nożna, ping pong, bilard), pogadanki na temat profilaktyki uzależnień i zasad udzielania pierwszej pomocy, wypady do kina. Wietrzna i raczej chłodna aura nie sprzyjała kąpielom w jeziorze, ale parę razy udało nam się wejść do wody.

Zadość stało się też innej tradycji – kolonistów w Ełku odwiedził wójt Krzysztof Czarnecki. Zwyczajem poprzedników przywiózł ze sobą słodycze. Na te miłe odwiedziny czekało wielu „doświadczonych” kolonistów – bo sporo dzieci wyjeżdża z gminą na wakacje co roku.

W koloniach wzięło udział 164 uczestników w wieku 8-16 lat. Koszty wyjazdu w znacznym stopniu pokrył Urząd Gminy Wielka Nieszawka.
Młodzi mieszkańcy wrócili z Ełku w połowie lipca, ale to nie koniec letnich atrakcji przygotowanych przez Urząd Gminy. Z wakacyjnej oferty mogą skorzystać także na miejscu.

Na wakacyjne zajęcia zaprasza Gminne Centrum Kultury w Małej Nieszawce. Półkolonie odbędą się w dwóch turnusach: 29 lipca – 2 sierpnia oraz 5-9 sierpnia. GCK zaprasza od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00. Będą: gry i zabawy stolikowe (np. popularne planszówki), zajęcia plastyczne, gry komputerowe, zajęcia artystyczne.

– Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dyrektor GCK Jarosław Dąbrowski. – Poza zorganizowanymi zajęciami zapraszamy do nas wszystkie dzieci codziennie, w dowolnym momencie, aż do końca wakacji. Z nami można w ciekawy sposób wypełnić sobie czas.

Na półkolonie (odpłatne: 450 zł lub 399 zł dla dzieci z gminy Wielka Nieszawka) zaprasza też aż do końca wakacji CSiR „Olender”. W programie m.in. gry i zabawy w aquaparku, wycieczka do zoo, nauka tańca w GCK, warsztaty kulinarne w hotelowej restauracji, kręgle. Organizator zapewnia wyżywienie. Szczegóły: http://www.olender.info/files/polkolonie-lato-2019.pdf. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *