Na ulicach Chełmna pojawi się nowe oświetlenie przejść dla pieszych

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Mieszkańcy Chełmna już od dawna zgłaszają problemy z niedostatecznym oświetleniem niektórych przejść dla pieszych w przestrzeni miasta. Włodarze postanowili wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i zainwestować w nowe oświetlenie. Pojawi się ono w sąsiedztwie Kinoteatru Rondo oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Nowe oświetlenie przejść dla pieszych zainstalowane zostanie w trzech punktach miasta. Chodzi o ul. Dworcową, ul. Młyńską i ul. Kościuszki. Przejścia zlokalizowane są w zwartej zabudowie miejskiej. Ich obecne oświetlenie niedostatecznie spełnia swoją rolę, a ponadto negatywnie wpływa na drzewa, znajdujące się wzdłuż ul. Dworcowej. 

REKLAMA

W ciągu ul. Dworcowej mamy oświetlenie starego typu, wykorzystujące przebiegającą napowietrzną linię elektryczną. Oświetlenie to nie spełnia wymagań współczesnego systemu oświetlenia ulicznego. Nowe oświetlenie zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu – wyjaśnia Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. – Oczywiście nie chcemy przy tym ingerować w drzewostan, dlatego postawiliśmy na doświetlenie punktowe przejść dla pieszych.

Zdecydowano się na oświetlenie LED-owe. To z jednej strony zapewnienie optymalnych warunków oświetleniowych, a z drugiej oszczędność. Lampy LED-owe są ekonomiczne, dlatego pozwolą wypracować oszczędności w miejskiej kasie. W tym kontekście istotne znaczenie mają także kwestie ekologiczne.

Prace będą obejmować nie tylko instalację samego oświetlenia, ale także renowację oznakowania pionowego i poziomego. Wszystkie działania podejmowane będą w ramach realizacji projektu „Widoczny pieszy na terenie miasta Chełmno”. Przedsięwzięcie pochłonie łącznie 126 tys. zł. Środki, zagospodarowane na ten cel w budżecie, to 26 tys. zł. Reszta zostanie sfinansowana z rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Chełmno jest jednym z pięciu samorządów w województwie kujawsko-pomorskim, do którego trafią rządowe środki. 

W tym roku uda się również poprawić bezpieczeństwo pieszych na skrzyżowaniu ul. Dworcowej z ul. Świętojerską. Będzie to zbieżne w czasie z wytyczeniem ścieżki rowerowej, która połączy Planty Kolejowe ze starówką. Krok po kroku, będziemy poprawiać bezpieczeństwo w Chełmnie – podsumowuje Piotr Murawski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *