Na początek Dom Kombatanta. Które DPS-y w powiecie zostaną odnowione?

Box2 Wiadomości
fot. wizualizacja

Pod koniec września w Starostwie Powiatowym w Toruniu starosta toruński Marek Olszewski oraz wicestarosta Michał Ramlau podpisali z warszawską firmą LUPUSS sp. z o.o. umowę na modernizację Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach. Remont został wyceniony na prawie 670 tys. zł. Wykonawca udziela na swoje prace 85 miesięcy gwarancji.

Wykonawca zobowiązał się do tego, by odnowić 2100 m2 do końca listopada. Na razie DPS w Dobrzejewicach będzie remontowany wyłącznie na zewnątrz, dlatego też 62 osoby tam zamieszkujące nie odczują faktu, iż prowadzone są prace remontowe.

Oprócz wyremontowania i odmalowania elewacji założone zostaną także nowe rynny, cokół wokół obiektu, a także drewniane podbitki nad wejściami. W łączniku między wejściami zamontowana zostanie klimatyzacja.

Podczas malowania pominięte nie zostaną także balustrady balkonowe, poręcze i ogrodzenie. Dom Kombatanta po remoncie będzie bogatszy w nowe podjazdy i schody wykonane z granitu. Natomiast nieużywane schody zostaną rozebrane. Chodniki i drogi wewnętrzne na terenie obiektu poddane zostaną modernizacji. Z terenu przed dobrzejewickim DPS-em usunięte zostaną uschnięte i chore drzewa i krzewy.

Obecnie trwający remont obejmie tylko zewnętrzną część budynku i teren przed DPS-em. Planowane jednak jest wyremontowanie także wnętrza budynku.

REKLAMA

– Remont wewnątrz odbędzie się nie wcześniej niż w przyszłym roku – mówi wicestarosta Michał Ramlau. – Remontu wymagają łazienki. Potrzebne będzie także położenie wykładziny od łącznika, a także w przestrzeni nad ośrodkiem zdrowia. W tych miejscach są płytki i są zalecenia kontroli wewnętrznych, jak i inspektora nadzoru, żeby wyłożyć te miejsca antypoślizgową wykładziną. Do tego drobne malowania korytarzy i niewielki remont płytek odpadających ze ścian w kuchni.

Z dofinansowania, jakie powiat toruński otrzymał od rządu na inwestycje, planowane jest wyremontowanie wszystkich DPS-ów i wszystkich szkół prowadzonych przez Starostwo Powiatowe.

Planowana jest rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Pigży. Brakuje tam pomieszczenia do prowadzenia terapii. Trwają prace projektowe, by takie pomieszczenie powstało. Na etapie projektowania jest także remont kuchni. Oprócz tego zamontowany zostanie monitoring.

W Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce planowany jest remont balkonów, elewacji, a także przeciekającej części dachu.

W Browinie odbędą się prace związane z porządkowaniem terenu znajdującego się wokół DPS-u. Zlikwidowany zostanie znajdujący się tam zbiornik na deszczówkę. Wyburzonych zostanie także kilka starych budynków, które stanowią zagrożenie.

Środki z otrzymanego dofinansowania mają być przeznaczone także na remonty szkół. Planowane są już remonty w Zespole Szkół Specjalnych i Zespole Szkół w Chełmży. Planowany jest także duży remont łazienek w internacie Zespołu Szkół, CKU w Gronowie, ponieważ są one w złym stanie. Sytuacja z pokojami w tym internacie jest w normie, dlatego też cała uwaga skupiona zostanie na łazienkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *