Na osiedlu Dworzyska w Chełmnie powstanie nowa droga

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Osiedle Dworzyska to jedna z najbardziej rozwojowych części Chełmna. Niestety dojazd do niej stwarza mieszkańcom wiele problemów. Przejazd przez nawierzchnię z tłucznia generuje tumany kurzu i pyłu, zwłaszcza przy znikomej ilości opadów. To się jednak zmieni. Nowa droga zostanie oddana do użytku pod koniec listopada 2020 r.

Urząd Miasta Chełmna pozyskał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę drogi prowadzącej do osiedla Dworzyska i przebiegającej przez całe osiedle. Otrzymane od wojewody środki europejskie stanowią 60 proc. kosztów inwestycji. Pozostałe 40 proc. to wkład własny miasta. Mieszkańcy jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z nowej drogi.

REKLAMA

Plac budowy zostanie przekazany jeszcze w sierpniu. Wykonawca będzie zobowiązany zakończyć prace do końca listopada. Budowa drogi niestety będzie wiązała się z czasowymi utrudnieniami w ruchu, dlatego prosimy mieszkańców osiedla Dworzyska o uzbrojenie się w cierpliwość i wyrozumiałość. Oczywiście, podejmiemy wszelkie możliwe działania, aby inwestycja przebiegała sprawnie i możliwie mało problematycznie – podkreśla Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

Roboty drogowe zaplanowane zostały na odcinku ok. 700 m, od ul. Bażanciej do ostatnich zabudowań. Droga będzie wykonywana w technologii betonowej z kostki polbrukowej. 

Osiedle Dworzyska to dynamicznie rozwijająca się część miasta, dlatego planujemy jej dalszy rozwój. Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się na wybór takiej nawierzchni, którą stosunkowo łatwo będzie można odtworzyć w przypadku konieczności przeprowadzenia prac ziemnych, związanych z realizacją infrastruktury podziemnej – wyjaśnia Piotr Murawski.

To nie wszystkie zaplanowane prace. Wykonawca zmodernizuje także odwodnienie drogi. Zamontowane zostaną ponadto nowe lampy uliczne w technologii LED, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców w nieoświetlonych do tej pory miejscach. Planowane jest także wybudowanie chodnika na całym osiedlu oraz od ul. Bażanciej do skrzyżowania z ul. Kolibrową.

Dodatkowo chcemy wprowadzić nową organizację ruchu, która znacząco poprawi bezpieczeństwo nie tylko pieszych, ale także rowerzystów. Zainstalowane zostaną wyspowe progi zwalniające, których dotychczas w Chełmnie nie stosowaliśmy. Pozwalają one, aby samochody służb medycznych z szerszym rozstawem kół przejechały bezkolizyjnie nad progiem. Auto osobowe będzie musiało z kolei zwolnić. Jeżeli rozwiązanie to sprawdzi się w praktyce, wówczas zamierzamy je stosować na szerszą skalę w przestrzeni miasta – tłumaczy Piotr Murawski.

Droga na osiedle Dworzyska nie jest jedynym przedsięwzięciem, realizowanym przy wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych. W chwili obecnej dobiega końca budowa drogi na osiedlu Wybudowanie oraz na ul. Lawendowej, gdzie do tej pory mieszkańcy musieli korzystać z nawierzchni gruntowych. 

Mamy nadzieję, że nasze inwestycje będą dodatkowym bodźcem rozwojowym dla funkcji mieszkaniowej na najbardziej rozwojowych osiedlach, zlokalizowanych na obrzeżach miasta – mówi Piotr Murawski.

Na tym włodarze nie zamierzają poprzestać. Już w 2021 r. rozpoczną się roboty drogowe w centrum miasta, w tym m.in. na ulicach chełmińskiej starówki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *