Na drogach w Chełmnie praca wre. Zainstalowano nowe progi zwalniające

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Epidemia koronawirusa nie pokrzyżowała miejskich planów inwestycyjnych. Nowe drogi powstają na osiedlach Wybudowanie i Dworzyska, a także na ul. Lawendowej. Na wszystkie zadania udało się włodarzom pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Najwcześniej budowa drogi wystartowała na osiedlu Wybudowanie.

REKLAMA

Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie płyty jumbo nowej generacji, która nie wymaga dodatkowego odwodnienia. Inwestycja jest kompleksowa, obejmuje poza wykonaniem nowej nawierzchni także budowę chodnika, montaż energooszczędnego oświetlenia LED-owego oraz zainstalowanie elementów organizacji ruchu – opisuje Artur Mikiewicz, burmistrz miasta Chełmna. – Zadanie powinno zakończyć się pod koniec września. Przedsięwzięcie znacznie poprawi komfort poruszania się mieszkańców, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak bardzo rozwojową częścią miasta jest osiedle Wybudowanie. Nie wolno też zapominać o poprawie bezpieczeństwa.

Inwestycja na osiedlu Wybudowanie pochłonie ponad 870 tys. zł, z czego ponad 425 tys. zł będzie pokryte z dofinansowania. Kolejna inwestycja, która także ma zakończyć się pod koniec września, to droga na ul. Lawendowej. To zadanie z kolei będzie wymagało nakładów w wysokości 600 tys. zł, z których ponad 330 tys. zł pokryje Fundusz Dróg Samorządowych.

Wykonana została nawierzchnia polbrukowa z zastosowaniem odwodnienia liniowego i z nowymi elementami organizacji ruchu. Na całym odcinku drogi zrealizowany został także chodnik. Zamontowane zostało również oświetlenie. To nowoczesne oświetlenie autonomiczne, czyli lampy solarne z akumulatorem – zdradza szczegóły burmistrz Artur Mikiewicz.

Natomiast na osiedlu Dworzyska prace toczyć się będą na odcinku 700 m, od ul. Bażanciej do ostatnich zabudowań. Nowa droga, podobnie jak na osiedlu Wybudowanie, także powstanie tutaj z płyty jumbo. Zmodernizowane zostanie odwodnienie drogi, wykonawca zamontuje też nowe LED-owe lampy uliczne w nieoświetlonych do tej pory miejscach. Planowane jest także wybudowanie chodnika. To zadanie pochłonie prawie 920 tys. zł, z czego ponad 550 tys. zł pokryje dofinansowanie. 

Jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy. Prace planowo potrwają tu do końca listopada – informuje burmistrz Artur Mikiewicz.

Na wszystkich drogach włodarze planują zainstalować elementy organizacji ruchu, które znacząco poprawią bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Chodzi o progi zwalniające nowej generacji. Pozwalają one, aby samochody służb medycznych z szerszym rozstawem kół przejechały bezkolizyjnie nad progiem. Auto osobowe będzie musiało z kolei zwolnić. Jeżeli rozwiązanie to sprawdzi się, wówczas zamierzamy zastosować je na szerszą skalę w przestrzeni miasta – podsumowuje burmistrz Artur Mikiewicz. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *