Na co w 2019 gmina Lubicz wyda pieniądze?

Box2 Lubicz Wiadomości
fot. Urząd Gminy Lubicz

Radni gminy Lubicz uchwalili budżet na rok 2019. Dochody samorządu przekroczyły 97 mln zł, wydatki osiągnęły sumę ponad 102 mln zł. Deficyt w wysokości prawie 5,5 mln zł pokryty zostanie przychodami z emisji obligacji wolnymi środkami.

– To niestety duży deficyt, ale i tak mniejszy o 1 mln zł od pierwotnego projektu budżetu przygotowanego przez poprzednie władze gminy – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. – Zmniejszenie przez nas wydatków nie wiąże się jednak z cięciami usług skierowanych do mieszkańców, ale z lepszym i bardziej przemyślanym planowaniem kosztów w obecnym roku budżetowym. Było to dla mnie bardzo ważne, dlatego budżet przyjęliśmy o miesiąc później niż zwykle. Ten czas wykorzystaliśmy właśnie na poprawienie budżetu i optymalizację kosztów.

REKLAMA

Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w tym roku? Najważniejszym zadaniem jest budowa kanalizacji w aglomeracji lubickiej oraz przebudowa lub budowa ulic, m.in. Toruńskiej, Porannej i Lampkowskiego w Grębocinie, Szkolnej w Lubiczu Dolnym, Nowej w Złotorii, Farmerskiej w Mierzynku czy Szkolnej, Ciechocińskiej i Flisackiej w Złotorii.

Priorytetem jest także oświetlenie dróg gminnych i zapewnienie mieszkańcom komunikacji publicznej. Gmina zapewniła również pieniądze na dotacje na oczyszczalnie przyzagrodowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła, wymianę pieców oraz usunięcie azbestu.

Tegoroczny budżet obejmuje również dokończenie prac termomodernizacyjnych w Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym, modernizację świetlicy wiejskiej w Mierzynku, jej budowę w Młyńcu Drugim oraz budowę parków w Złotorii, Krobi, Grębocinie i Lubiczu Górnym. Ponad 0,5 mln zł wyniesie także realizacja uchwalonego przez gminę funduszu sołeckiego.

Tradycyjnie gmina będzie współpracować finansowo z innymi samorządami przy zadaniach realizowanych na naszym terenie, m.in. budując drogę rowerową Złotoria – Nowa Wieś – Lubicz Górny i w sprawie budowy ciągu pieszo-rowerowego przy drodze Turzno – Rogówko – Lubicz Dolny.

Gmina w budżecie zarezerwowała także fundusze na szkolnictwo (33 proc.) oraz pomoc społeczną (ponad 22 proc.)

– Wspólnie z wójtem rozpoczęliśmy także prace nad budżetami kolejnych lat, ponieważ chcemy opracować plan gospodarczy na całą kadencję – mówi przewodniczący rady gminy Zbigniew Barcikowski. – Po jego powstaniu każdy z mieszkańców będzie mógł zobaczyć, kiedy i jakie zadania będą realizowane.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.