Na budowie Młyna Kultury zawieszono wiechę

Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Wiecha na Młynie Kultury, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Niezagospodarowana dotąd część dawnych młynów Richtera jest obecnie w trakcie przebudowy. Docelowo z nowej powierzchni korzystać będą instytucje kultury. Znajdą się tu m.in. mediateka Książnicy Kopernikańskiej, sala wystawowa Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i sala teatralno-koncertowa Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Dziś odbyło się zawieszenie wiechy na obiekcie przyszłego Młyna Kultury. 

W uroczystości wzięli udział marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

REKLAMA

– Powstaje bardzo potrzebne miejsce, w którym wojewódzkie instytucje kultury otrzymają nowoczesne przestrzenie pozwalające na rozszerzenie ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społeczności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Budynek posiadał będzie 6 kondygnacji, a jego łączna powierzchnia wynosić będzie 4 tys. m². Zewnętrzna stalowa konstrukcja i ceglana elewacja, a także przeszklone elementy będą cechą charakterystyczną budowli. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest pracownia Home of Houses. Projekt ma nawiązywać do tradycji, wpisując się w istniejącą już w okolicy zabudowę.

W ogólnodostępnym parterze mieścić się będą kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza oraz szatnia. Pierwsze piętro obejmie m.in. salę wystawową oraz miejsce na warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Znajdować się tu będzie pierwsza w kraju profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, gdzie prezentowane będą zbiory Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Na drugim oraz trzecim piętrze znajdą się mediateka oraz przeniesiona z ul. Kościuszki filia Książnicy Kopernikańskiej. Znajdą tu swoje miejsce również sala zbiorów, czytelnia, czy kolorowa strefa malucha oraz strefa gier i komiksów, a także sala wykładowa. Ostatnie trzy piętra oddane zostaną do użytku WOAK-u, który przeniesie tu swoją siedzibę. Mieścić się tu będą również sale prób, sala teatralno-koncertowa i biuro. 

Budowa zakończyć się ma w pierwszym kwartale przyszłego roku. Budynek otwarty zostanie w połowie przyszłego roku. Koszt inwestycji wyniesie 31,6 mln zł, pochodzących ze środków budżetu województwa oraz Unii Europejskiej, w ramach dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie blisko 15 mln zł. 

Tagged

3 thoughts on “Na budowie Młyna Kultury zawieszono wiechę

  1. 5 pazdziernika 2020 roku zawieszono wieche na budowie Mlyna Kultury. W bezposrednim sasiedztwie Centrum Nowoczesnosci Mlyn Wiedzy powstana przestrzenie mieszczace miedzy innymi mediateke Ksiaznicy Kopernikanskiej, sale wystawowa Galerii i Osrodka Plastycznej Tworczosci Dziecka oraz sale prob i przedstawien Wojewodzkiego Osrodka Animacji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *