Muzyka łączy pokolenia

Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk

Śpiewali, pięknie grali, a przede wszystkim doskonale się bawili. W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Złejwsi Małej muzykowali członkowie zespołów folklorystycznych z całego województwa.

Festiwal Zespołów Śpiewaczych i Folklorystycznych odbył się w gminie już po raz 7. W tym roku gospodarze – zespół Melodia – gościł 7 grup wokalnych z powiatu toruńskiego, bydgoskiego, mogileńskiego i nakielskiego. 

REKLAMA

Muzyka nie tylko łączy pokolenia, ale odejmuje lat – mówi Maria Karpińska, dyrektor GOKiS-u. – To jest najważniejsze przy tego typu spotkaniach. Ważnym elementem jest również promocja kultury oraz folkloru, a także integracja środowisk senioralnych.

W tym roku do Złejwsi Małej przyjechały Wylatowianki, Łochowianie, zespół Wspomnienie, Jutrzenka, Wesołe Gospodynie, Mroczanki, Nadwiślanie, duet Kujawianka z Kaszubą i Płomienie. Uczestnikiem, a także gospodarzem była grupa Melodia. Jej członkowie muzyką witali wszystkich, którzy wchodzili do budynku GOKiS-u. Przywitali ich także na scenie.

Zaśpiewaliśmy gościom pieśń „A dzień dobry powitanie” – relacjonuje Helena Przekwas, członkini zespołu. – Na Festiwalu zaś zaprezentowaliśmy trzy utwory: „Tam na mostku”, „Kujawiak” oraz „Masło”. Za nami prawie miesiąc intensywnych prób. Spotykaliśmy się kilkukrotnie, za każdym razem śpiewaliśmy po dwie godziny. To daje nam ogromną radość.

Na scenie wystąpiliśmy w 10 osób, w tym 2 panów. Zespół Melodia koncertuje od lat. Zrodził się w 2012 r., z inicjatywy dyrektor ośrodka Marii Karpińskiej. W swoim repertuarze ma muzykę ludową, biesiadną, patriotyczną i państwową. Ma także swoje sukcesy. Na toruńskim Festiwalu Seniorów „O Matce pieśń” zajął 2. miejsce. Śpiewacy rywalizowali z 19 chórami. Częściej jednak artystyczną rywalizację zamieniają na muzyczne spotkania, bo, jak podkreślają, wolą się bawić, a nie walczyć o puchary i podium.

Na zakończenie 7. Festiwalu Zespołów Śpiewaczych i Folklorystycznych każdy zespół otrzymał pamiątkową statuetkę i podziękowania za udział. 

Na gości wydarzenia czekał poczęstunek oraz obiad, przygotowany przez organizatorów. Wśród osób zaproszonych na Festiwal byli: zastępca wójta gminy Zławieś Wielka Krzysztof Rak, przewodniczący Rady Gminy Piotr Pawlikowski, przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty przy Radzie Gminy – Rafał Żelazek oraz przyjaciele zespołu Melodia – państwo Katarzyna i Maciej Jurasowie.

Gratuluję wszystkim uczestnikom tak wspaniałych występów – podsumowuje Maria Karpińska. – Zapraszamy za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *