Muzyka Fryderyka Chopina wybrzmiała w Toruniu i Turznie [WYNIKI]

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Ponad stu najlepszych wirtuozów fortepianu z całej Polski przyjechało do Pałacu Romantycznego w Turznie, by po raz kolejny zmierzyć się z muzyką Fryderyka Chopina. Przeglądowi towarzyszył koncert Jeffrey’a Swanna, jurora konkursu, absolwenta Julliard Schoool w Nowym Jorku. W Dworze Artusa zaprezentował przed zebranymi twórczość artysty z Żelazowej Woli i węgierskiego kompozytora Ferenca Liszta.

Jubileuszowa V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i I Międzynarodowa wzbogacona została w tym roku o dwie nowe kategorie – dla studentów akademii muzycznych oraz osób bez określenia wieku.

REKLAMA

– Przesłuchaliśmy łącznie ponad sto osób – relacjonuje dyrektor artystyczny konkursu prof. zwycz. dr hab. Roman Grucza. – Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności na najwyższej klasy fortepianie Yamaha. W Turznie gościliśmy także jego stroiciela, który przyjechał aż z Koszalina. Zależało nam, by zapewnić muzykom najwyższą jakość dźwięku.

Konkurs zainaugurował koncert Jeffrey’a Swanna. Jeden z najlepszych pianistów świata przyciągnął do Dworu Artusa dziesiątki miłośników muzyki klawiszowej. Wieczorem, po całodniowych przesłuchaniach, wręczono pierwsze nagrody. O tym, kto wyjedzie z Turzna ze statuetką popiersia Fryderyka Chopina, zdecydowało międzynarodowe jury w składzie: prof. Janusz Olejniczak, prof. Andrzej Jasiński, prof. zw. dr hab. Wiesława Skrzypek-Ronowska, prof. Jeffrey Swann z USA, prof. Nina Drath z USA, dr Konrad Binienda z USA, mgr Justyna Galant-Wojciechowska z Warszawy i prof. zw. dr hab. Roman Grucza.

W kategorii I najlepiej zaprezentowała się Anna Urzędowska z Nysy. Oprócz wyróżnień jury przyznało także nagrody specjalne. Tą wręczono najmłodszemu uczestnikowi konkursu – 9-letniemu Adamowi Muszyńskiemu z Pęcic. Nagroda od prof. Niny Drath trafiła do Julii Willner – Paster z Katoric, Aleksandry Cwil ze Starogardu Gdańskiego oraz Mateusza Bagińskiego z Wrocławia.

W kategorii II najlepszym pianistą okazał się Krzysztof Wierciński z Warszawy. Nagrodę specjalną od prof. Niny Drath i dr Konrada Biniendy otrzymała Lena Juszkiewicz z Gorzowa Wielkopolskiego. Nagroda profesorki trafiła także do Zuzanny Gawrońskiej z Rzeszowa, a nagroda specjalna od Denisa Orkiszewskiego do Franciszka Lewandowskiego z Gdyni.

W zmaganiach w kategorii III jury zdecydowało o przyznaniu pierwszego miejsca ex aequo Markowi Kąkolowi z Bielska Białej oraz Antoniemu Kaweckiemu z Warszawy. Nagrody Specjalne odebrały zaś Małgorzata Godek z Warszawy i Lindsey Ward z USA. Siedmiu osobom przyznano także nagrody książkowe.

W kategorii dedykowanej studentom Akademii Muzycznych zmierzyło się 10 pianistów. Pierwsze miejsce zdobył Marcin Pękała, student I roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W ostatniej V kategorii zmierzyli się pianiści „bez ograniczenia wiekowego”. Spośród ósemki najlepszych, najwyższe miejsce na podium uzyskał Dzmitry Ulasiuk z Mińska, doktorant studiów na Uniwersytecie w Północnym Teksasie.  Nagroda specjalna – recital ufundowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną w Toruniu – trafiła do Łukasza Byrdego oraz Piotra Nowaka. Nagroda od anonimowego darczyńcy dla najstarszego uczestnika przyznana została 37-letniemu Dzmitry’emu Ulasiukowi.

– Dziękuję uczestnikom tegorocznego konkursu pianistycznego w Turznie za obecność i pokazanie nam piękna muzyki Fryderyka Chopina takiej, jaką wy ją widzicie i kochacie – mówił podczas sobotniego recitalu prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dziękuję też organizatorom, bez których entuzjazmu i chęci zaprezentowania tej muzyki w realiach zabytkowego pałacu w Turznie nie byłoby tego konkursu.

Fryderyk Chopin Turzno odwiedzał dwukrotnie. Na ziemi chełmińskiej pojawił się w latach 1825 oraz 1827. Przyjeżdżał tu na zaproszenie właścicieli, państwa Działowskich. Nie są znane szczegóły pobytu Chopina na tym terenie. Wiadomo jedynie, że wizyta trwała kilka dni. O podróżach przez Kujawy i Pomorze pisał w swoich dziennikach. To właśnie dzięki tym zapiskom zdecydowano, by w Pałacu Romantycznym zorganizować konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży, a od tego roku także dla dorosłych miłośników muzyki oraz artystów z zagranicy.

– Konkurs Chopinowski w Turznie jest dla nas zawsze ogromnym przeżyciem – podkreśla wójt gminy Łysomice Piotr Kowal. – Cieszy nas, że z roku na rok liczba jego uczestników wzrasta. Nie bójmy się też powiedzieć, że wzrasta poziom. W tym roku osiągnęliśmy ten międzynarodowy. Dzięki wielu wspaniałym osobom, pracującym przy powstaniu tego konkursu, kultura wysoka ma możliwość wejścia pod strzechy. W koncertach uczestniczyli bowiem także uczniowie ze szkół z terenu naszej gminy. To niezwykle ważne, by twórczość Fryderyka Chopina, była kultywowana.

Konkurs odbywał się pod patronatem m.in. wójta gminy Piotra Kowala, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, marszałka województwa Piotra Całbeckiego oraz ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *