Muzyka Fryderyka Chopina ponownie wybrzmi w Turznie

Box2 Łysomice Wiadomości
Takie statuetki odbiorą w tym roku laureaci każdej z kategorii konkursu. Na pamiątkę otrzymają je także członkowie jury. (fot. Łukasz Piecyk)

Najznakomitsi polscy i zagraniczni wirtuozi fortepianu przyjadą w marcu do Turzna, by zaprezentować się w prestiżowym konkursie dedykowanym Fryderykowi Chopinowi. Gościem specjalnym wydarzenia będzie amerykański pianista Kevin Kenner.

I Międzynarodowy i V Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Turznie odbędzie się w dniach 9-10 marca 2019 r.

REKLAMA

– Do tegorocznego konkursu zgłaszają się pianiści z zagranicy, stąd edycja ta ma charakter międzynarodowy – mówi prof. Roman Grucza, organizator wydarzenia. – Na zgłoszenia uczestników czekamy do 20 lutego. Przewidujemy, że w marcu przed pianinem zasiądzie około 40-50 muzyków.

Jubileuszowa V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i I Międzynarodowa wzbogacona została o dwie nowe kategorie – dla studentów akademii muzycznych oraz osób bez określenia wieku.

– Zależy nam, by swoje umiejętności zaprezentowali także ci, którzy skończyli już edukację, a w dalszym ciągu pasjonują się grą na fortepianie – komentuje prof. Grucza. –  Powoli listy uczestników się wypełniają. W styczniu napłynęły do nas zgłoszenia ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Muzyków oceniać będzie międzynarodowe jury, w skład którego wejdą: prof. Janusz Olejniczak (Warszawa), przewodniczący, prof. Andrzej Jasiński (Katowice), prof. Wiesława Skrzypek-Ronowska (Bydgoszcz), prof. Kevin Kenner (USA), prof. Nina Drath (USA), dr Konrad Binienda (USA), mgr Justyna Galant-Wojciechowska (Warszawa).

Konkurs rozpocznie się w sobotę rano. Wieczorem zaś muzycy wyjadą do Torunia, gdzie w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert prof. Kevina Kennera, zwycięzcy XII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1990 r., jednego z najlepszych muzyków świata. Wstęp będzie bezpłatny.

W niedzielę konkurs będzie kontynuowany. Gala finałowa, połączona z wręczeniem nagród, zaplanowana została w godzinach popołudniowych. Wyróżnienia dla laureatów ufundują: m.in. wójt gminy Łysomice Piotr Kowal, prezydent Torunia Michał Zaleski, czy marszałek Piotr Całbecki. Poza tradycyjnymi statuetkami popiersia Fryderyka Chopina zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne i upominkowe gadżety.

W minionym roku czworo uczestników IV edycji konkursu w Turznie uczestniczyło w XIII Festiwalu Pianistycznym pt. Sonatina and Sonata International Youth Piano Chopin Competition Corpus Christi Texas w słynnej Sali Koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

– Było to pierwsze zaproszenie naszej młodzieży muzycznej z Polski do występu w Nowym Jorku – dodaje prof. Roman Grucza.

Podczas festiwalu właściciele Pałacu Romantycznego w Turznie Aleksandra Rafał Predenkiewicz i dyrektor Konkursu prof. dr hab. Roman Grucza otrzymali w Nowym Jorku Złotą Różę w dowód uznania za organizację Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Turznie.

Skąd pomysł na stworzenie takiego konkursu właśnie w niewielkiej miejscowości gminy Łysomice?

Fryderyk Chopin dwukrotnie, w latach 1825 oraz 1827 odwiedzał Turzno. Przyjeżdżał tu na zaproszenie właścicieli, państwa Działowskich. Nie są znane szczegóły pobytu Chopina na tym terenie. Wiadomo jedynie, że wizyta trwała kilka dni. O podróżach przez Kujawy i Pomorze pisał w swoich dziennikach. To właśnie dzięki tym zapiskom zdecydowano, by w Pałacu Romantycznym zorganizować konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży, a od tego roku także dla dorosłych miłośników muzyki oraz artystów z zagranicy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *