Można już składać PIT-y

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Rozpoczęło się wysyłanie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego deklaracji podatkowych PIT za 2019 r. Kto i jakie otrzyma formularze?

Zbliża się czas składania deklaracji podatkowych. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła już wysyłanie formularzy. Wśród nich znajdziemy PIT-40A, PIT-11 oraz PIT-11A. Co kryje się pod tymi nazwami?

REKLAMA

PIT-40A i PIT-11A dotyczą kolejno rocznego obliczenia podatku emeryta lub rencisty oraz informacji o dochodach przez niego uzyskanych. Otrzymają je więc ci, którzy w ubiegłym roku choć raz pobrali rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe, w jakiejkolwiek postaci (np. emeryturę rolniczą, okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną), bądź też otrzymali rodzicielskie świadczenie uzupełniające. 

PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu, ale nie zasiłek pogrzebowy) lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS. Rozsyłane deklaracje podatkowe muszą dotrzeć do adresatów nie później niż do końca lutego 2020 r. 

Emeryci i renciści, którzy chcą skorzystać z ulg podatkowych, bądź rozliczyć swoje podatki razem z małżonkiem lub, w przypadku osób samotnych, z dzieckiem, muszą swoje zeznania podatkowe złożyć sami, we właściwym urzędzie skarbowym najpóźniej do 30 kwietnia. Mowa tu o formularzach PIT-37 i PIT-36.

W przypadku tych, którzy przekazywali w zeszłym roku swój 1 proc. podatku na rzecz danej organizacji pożytku publicznego i chcieliby w tym roku wybrać inną, wymagane jest złożenie w urzędzie skarbowym formularza PIT-OP.

Warto również rozważyć skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Dostępna jest na stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Krajowa Administracja Skarbowa dla każdego emeryta i rencisty przygotuje indywidualne zeznania podatkowe, które są umieszczane na stronie od wczoraj, czyli od 15 lutego. Od tego dnia można również składać PIT-y. Przypominamy, że złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem każdego podatnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *