MOPS w Chełmży prowadzi kolejną edycję „Klubu Otwartych Drzwi”

Box2 Chełmża
Seniorzy przed teatrem
fot. MOPS Chełmża

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży realizuje drugą edycję projektu „Klub Otwartych Drzwi”. Dzięki niemu seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy zagrożone wykluczeniem społecznym otrzymują pomoc, jakiej najbardziej potrzebują w codziennym życiu.

W zeszłym roku chełmżyński MOPS prowadził pierwszą edycję projektu „Klub Otwartych Drzwi”. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, a odzew był na tyle pozytywny, że zdecydowano się na kontynuację.

REKLAMA

– Z naszych doświadczeń wynika, że seniorzy to grupa społeczna, która oczekuje takich form wsparcia. Nierzadko są oni pozostawieni sami sobie i nie mogą odnaleźć się w takiej rzeczywistości. Pierwsza edycja „Klubu Otwartych Drzwi” była swego rodzaju fenomenem. Seniorzy chętnie uczestniczyli w projekcie, czuli się potrzebni, zawiązywali przyjaźnie. Niektórzy z nich pierwszy raz mieli okazję być w teatrze – wspomina Hanna Maciejewska, kierowniczka MOPS-u w Chełmży. 

Potrzeby w tym zakresie są duże. Seniorzy potrzebują opieki, bo dla nich rzeczywistość wciąż stawia wiele barier.

– Wsparcie seniorów jest w tej chwili bardzo potrzebne, choćby z uwagi na fakt, że proces starzenia się społeczeństwa wciąż trwa. Chcemy położyć duży nacisk na pomoc takim osobom. Jeśli chodzi o życie społeczne, sam wiek bywa już formą wykluczenia – dodaje Hanna Maciejewska.

Druga edycja projektu to w dużej mierze kontynuacja tego, co realizowane było w pierwszej – spotkania z psychologiem, pielęgniarką, zajęcia dietetyczne czy gimnastyka. Seniorzy uczestniczą też w zajęciach poświęconych technikom komunikacji międzyludzkiej, prowadzonych przez specjalistę.

– Nierzadko są to osoby samotne, zamknięte w sobie i trzeba do nich dotrzeć, a taka forma pomaga im się otworzyć – zaznacza kierowniczka MOPS-u.

W drugiej edycji doszło też kilka nowości. Uczestnicy pod okiem przewodnika zwiedzają historyczne miejsca na mapie Chełmży. W ostatnim czasie – podobnie jak w zeszłym roku – odwiedzili Teatr Horzycy w Toruniu, gdzie obejrzeli premierowy spektakl „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”.

– Seniorzy mogą oderwać się od szarej rzeczywistości. Nie każdy ma możliwości wyjazdu do Torunia we własnym zakresie. W ramach wyjazdu zapewniamy autobus, posiłek i wolontariusza, który w razie potrzeby może w czymś pomóc – tłumaczy Hanna Maciejewska.

Projekt „Klub Otwartych Drzwi” ruszył w styczniu, a jego zakończenie zaplanowano na czerwiec. Podobnie jak w poprzedniej edycji, wydarzenie podsumuje Międzynarodowy Dzień Seniora. Na realizację przedsięwzięcia MOPS uzyskał 50 tys. zł dofinansowania z Unii Europejskiej. W aktywnościach w ramach projektu bierze udział 12 uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.