“Moje starania nie poszły na marne. Mamy weterynarię!” [FELIETON]

Felietony i opinie
Poseł Iwona Michałek, fot. Adam Fisz

Moje starania nie poszły na marne! Mamy to! Międzyuczelniane Centrum Medycyny Weterynaryjnej, jednostka utworzona przez trzy główne uczelnie województwa kujawsko-pomorskiego: UMK w Toruniu, UTP oraz UKW w Bydgoszczy, będzie prowadziło jednolite studia magisterskie na kierunku weterynaria!

Czy to tylko szansa dla młodych, którzy kochają zwierzęta i chcą połączyć przyjemne z pożytecznym, a zatem pasję z pracą? Nie do końca. Wymarzone studia przecież mogą podjąć wszędzie – Olsztyn, Poznań… Ale co, jeśli stając się magistrami weterynarii, pozostaną już tam, gdzie chłonęli wiedzę? To nie utopia, ale realny scenariusz i tak się niestety zwykle dzieje. W wyniku tego po mądrych specjalistach z dziedziny weterynarii pozostawała w naszym regionie wciąż tylko luka i pustka, a na to Kujawsko-Pomorskie nie mogło sobie pozwolić.

REKLAMA

Trzeba było w końcu zatrzymać odpływ ludzi, o których mowa i dać szansę rozkwitnąć zarówno im w swojej pasji, jak i naszym rodzimym terenom poprzez rozwój gospodarczy. To przecież właśnie nasze województwo według Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy zajmuje II miejsce pod względem ilości pogłowia trzody chlewnej, a IV w przypadku bydła. Ktoś te zwierzęta musi leczyć, ktoś musi wspierać ich hodowlę, a potem również produkcję mięsa, swą wiedzą i doświadczeniem.

W obliczu tego całego scalenia jednostek uczelnianych dwóch miast: Torunia i Bydgoszczy dla potrzeb nowego kierunku jeszcze jeden aspekt ogromnie cieszy. Nasuwa się pytanie – jaki? Być może w końcu dwa miasta, które, jak wszystkim wiadomo, nie od dziś konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach, zaczną współpracować, a ich mieszkańcy staną się zgodną wspólnotą. W końcu zgoda buduje.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *