Młodzieżowa Grupa Doradcza w gminie Obrowo już działa. Kim są jej członkowie?

Box1 Obrowo
fot. ilustracyjne

W gminie Obrowo powołano Młodzieżową Grupę Doradczą, działającą przy wójcie Andrzeju Wieczyńskim. Grupa jest zaproszeniem młodzieży do zainteresowania się rozwojem gminy i jednocześnie gwarantem, że głos kolejnego pokolenia zostanie wysłuchany. Poznaliśmy już czternastu członków nowego organu doradczego.

Mają od 13 do 24 lat, są uczniami szkół podstawowych i liceów oraz studentami na uniwersytecie, ale przede wszystkim – chcą mieć wpływ na to, jak rozwija się ich najbliższe otoczenie. Wójt Andrzej Wieczyński powołał Młodzieżową Grupę Doradczą, by ci, którzy są przyszłością gminy, mogli sami brać udział w procesie podejmowania decyzji o kierunku, w jakim podąża. Część pomysłów młodzieży już poznaliśmy. Wśród nich jest m.in. integracja lokalnej młodzieży, ale też współpraca z seniorami.

REKLAMA

Największą reprezentację w Młodzieżowej Grupie Doradczej będzie mieć Obrowo. Pięciu z czternastu członków pochodzi z tej miejscowości. Przyjrzeliśmy się bliżej członkom grupy. 

Połączenie doświadczenia i wiedzy seniorów z doświadczeniem i sposobem myślenia dzisiejszej młodzieży – taki pomysł na integrację międzypokoleniową ma Maja Cedro z Obrowa. 17-latka lubi pracę w grupie, jest towarzyska i ma wiele pomysłów.

Za integracją międzypokoleniową jest też 14-letnia Kornelia Dąbrowska z Brzozówki. Jest zwolenniczką pracy grupowej, pozostaje otwarta na osoby starsze. 

Wśród najmłodszych znalazła się 13-letnia Wiktoria Celmer z Zębówca, która proponuje powstanie klubu młodzieżowego lub innego miejsca spotkań. Nowych wyzwań się nie boi i lubi pomagać ludziom.

Po najmłodszych czas na najstarszych. 24-letni Adrian Gąsiorowski z Obrowa ukończył studia licencjackie z zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a teraz robi studia magisterskie. Od 5 lat prowadzi drużynę Impact Obrowo. Jego pomysłem jest zachęcanie do działalności w lokalnych stowarzyszeniach, rozwój kulturalny i aktywność fizyczna. 

Z Obrowa pochodzi kolejny 24-latek Paweł Lipiński, student inżynierii w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu i strażak OSP Kawęczyn. Jego zdaniem rola samorządu jest ważna i należy przywiązywać do niej więcej uwagi.

Rok młodsza jest Karolina Kończalska ze Skrzypkowa. Studentka na wydziale prawa i administracji jednej z uczelni w Poznaniu na co dzień pracuje w kancelarii adwokackiej. Dla niej również ważna jest idea samorządu, ale i kwestie m.in. pozyskiwania środków unijnych i turystyki w gminie.

Kolejnym członkiem grupy jest Igor Machałowski z Silna. 13-latek interesuje się ochroną środowiska i również ceni sobie pracę na rzecz seniorów.

Wsparcie osób starszych i niepełnosprawnych czy stypendia dla najlepszych uczniów – to pomysły Kamili Myszkowskiej z Obrowa. Uczennica IV LO w Toruniu interesuje się prawem i życiem gminy.

Kolejną reprezentantką Obrowa jest Natalia Nadachewicz. 22-latka studiuje pedagogikę, lubi kontakt z ludźmi. Chciałaby, żeby młodzież miała swoje miejsce w gminie.

Wiktoria Rumińska z Dobrzejewic uczęszcza do ósmej klasy. Interesuje się sportem i jest zwolenniczką kreatywnego spędzania czasu.

Jej rówieśniczką jest Martyna Skowrońska z Głogowa. Uczennica SP w Dobrzejewicach chciałaby udoskonalić formy młodzieżowych aktywności.

20-letnia Dominika Wielewiecka z Brzozówki uczy się w Technikum nr 4 w Toruniu. Naucza tańca, interesuje się fotografią i piłką nożną. Chce być łącznikiem między młodzieżą a mieszkańcami gminy.

Karina Zielińska z Kawęczyna studiuje na UMK i jest zwolenniczką angażowania mieszkańców w życie gminy, m.in. poprzez akcje informacyjne czy spotkania online.

Ostatnim z członków jest Damian Zwoliński z Głogowa. Uczy się w V LO w Toruniu, interesuje się muzyką i chciałby pójść na studia medyczne. Zależy mu na integracji mieszkańców.

– Po przeczytaniu wszystkich zgłoszeń nasuwa mi się kilka wniosków – mówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. – Po pierwsze, współczesna młodzież to często świadomi obywatele, którzy chcą uczestniczyć w życiu samorządu, chcą go tworzyć i wspierać. Zamierzam więc często ich słuchać i poznawać ich punkt widzenia. Po drugie, nasi młodzi widzą konieczność pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym oraz dostrzegają wartość integracji z nimi. To napawa optymizmem. Przyznam, że nie sądziłem, że aż tylu młodych zwróci uwagę właśnie na tę sprawę – korzystania z wiedzy i doświadczenia starszych. Po trzecie natomiast, niemal wszyscy moi młodzi doradcy pisali o potrzebie integracji z rówieśnikami. To zrozumiałe. Sądzę, że obecnie, w czasie przymusowej izolacji, to ta kwestia jest szczególnie dla nich ważna. Deklaruję, że po pandemii gmina wykorzysta wszelkie możliwości, aby młodzi z gminy Obrowo mogli jak najczęściej spędzać czas razem.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *