Młodzież ze Złejwsi Wielkiej uczy się pływać

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z gminy Zławieś Wielka uczą się pływać dzięki udziałowi w ogólnopolskim projekcie „Umiem pływać”. Program obejmuje 20 godzin lekcyjnych zajęć na basenie. W aktualnej edycji projektu bierze udział 150 osób. Zajęcia potrwają do grudnia.

Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas 1-3 w całej Polsce, szczególnie zaś do dzieci z tych miejscowości, gdzie nie ma dostępu do pływalni. Uczniowie z gminy Zławieś Wielka jeżdżą na zajęcia do Chełmży i Torunia, zyskując podstawowe umiejętności pływackie.

REKLAMA

Zalety pływania są wszechstronne – mówi Paulina Zakierska z Urzędu Gminy Zławieś Wielka. – Ten sport doskonale wpływa na ogólną sprawność organizmu i koordynację ruchową. Zajęcia na basenie to skuteczny sposób na zapobieganie i korygowanie wad postawy, co jest szczególnie ważne w wieku szkolnym.

Umiejętność pływania przyczynia się także do zwiększenia naszego bezpieczeństwa – co roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków nad wodą. Jednym z celów programu „Umiem pływać” jest zapobieganie takim groźnym zdarzeniom.

Program Powszechnej Nauki Pływania „Umiem pływać” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Operatorem wojewódzkim programu jest Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki. Gmina Zławieś Wielka bierze w nim udział od 2014 r., co roku wysyłając grupę kilkuset uczniów na baseny w Toruniu i Chełmży.

Urząd Gminy zawarł porozumienie z klubem sportowym TUKS Meduza z Torunia, który otrzymał rządową dotację na realizację programu. Po stronie klubu leży wynajęcie torów na basenie, wynagrodzenie instruktorów, ubezpieczenie uczestników. Urząd Gminy finansuje koszty transportu na basen. Zajęcia odbywają się na basenie Uniwersyteckiego Centrum Sportu w Toruniu (6 grup) oraz na pływalni krytej Ośrodka Sportu i Turystyki w Chełmży (4 grupy) – pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów i trenerów. By zapewnić maksymalną efektywność zajęć, grupy nie mogą liczyć więcej niż 15 dzieci.

Program obejmuje 20 godzin zajęć z częstotliwością do 1 spotkania po dwie godziny w tygodniu. W trakcie ćwiczeń w wodzie uczestnicy opanowują elementarne techniki pływania, a przede wszystkim pozbywają się lęku przed wodą, który towarzyszy na początku przygody z basenem wielu dzieciom. Zajęcia przeprowadzane są m.in. w formie rozmaitych gier i zabaw, które mają oswoić małych pływaków ze środowiskiem wodnym i wyposażyć je w pewność siebie, niezbędną do skutecznej nauki pływania.

Zależy nam na tym, by objąć programem powszechnej nauki pływania jak największą liczbę dzieci – mówi przedstawicielka Urzędu Gminy. – Projekt adresowany jest wyłącznie do uczniów z klas 1-3, dlatego priorytetem jest rekrutacja tych najstarszych roczników (klasy 3), które ze względu na limit wieku nie mają szans na udział w programie w kolejnych naborach. Ci młodsi na pewno wezmą udział w przyszłym roku.

Jak wiadomo, wczesna nauka pływania ma pozytywny wpływ na rozwój fizyczny dziecka, a regularne wizyty na basenie działają korzystnie na wszelkie aspekty zdrowotne – pływanie wzmacnia i rozciąga mięśnie, kształtuje prawidłową sylwetkę, relaksuje i wyrabia w dzieciach prawidłowe nawyki w zakresie wysiłku fizycznego, co przekłada się na aktywność ruchową w późniejszym życiu.

Jako gmina podejmujemy wiele inicjatyw w placówkach oświatowych, które promują zdrowy styl życia, wysiłek fizyczny, prawidłowe odżywianie. Umożliwienie dzieciom z gminnych szkół udziału w programie „Umiem pływać” z pewnością należy do ważnych elementów tej strategii – podsumowuje przedstawicielka Urzędu Gminy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *