Młodzi szachiści z gminy Łubianka już od dwóch lat rozwijają swoje umiejętności

Box2 Łubianka Sport Wiadomości
Koło szachowe „Szach Mat” działa przy Szkole Podstawowej w Łubiance, fot. pixabay.com

Koło szachowe ze Szkoły Podstawowej w Łubiance liczy obecnie ok. 50 aktywnych członków. Uczniowie stają do rywalizacji na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Rozwijają dzięki temu nie tylko swoje umiejętności, ale także hartują ducha. „Jesteśmy jedną wielką rodziną szachową” – opowiada koordynatorka koła.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu od jednego z uczniów, który pasjonował się grą w szachy i zaczął zarażać swoim hobby szkolnych kolegów. Zainteresowanie dzieci zauważyła Jolanta Młodzianowska, jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej w Łubiance, i stwierdziła, że gra w szachy może być wartościowym sposobem spędzania wolnego czasu na zajęciach świetlicowych. Pomysł podchwycili rodzice. Na zajęciach zaczęło pojawiać się coraz więcej dzieci.

REKLAMA

– Każdego roku następował duży wzrost zainteresowania szachami. Skontaktowałam się z jednym z naszych absolwentów, Jakubem Dwojackim, który jest członkiem sekcji szachowej dla dorosłych w Bibliotece – Centrum Kultury w Łubiance – opowiada Jolanta Młodzianowska. – Postanowiłam zaprosić go do nas na zajęcia. To był strzał w dziesiątkę.

Świetlicowe spotkania szachowe stały się od tego momentu bardziej sformalizowane. Zajęcia zaczęły odbywać się regularnie i stworzono dwie grupy, początkującą i zaawansowaną. Rolę instruktora w grupie zaawansowanej przejął Jakub Dwojacki, który nieodpłatnie tłumaczył młodym adeptom tajniki gry w szachy. Dzieci nabrały pewności siebie i w 2019 r. przystąpiły do Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Udało się także zebrać fundusze i zakupić profesjonalne zestawy szachowe.

– Od tego momentu na dobre zaczęliśmy grać. Dzieci pierwszy raz w życiu mogły na własnej skórze przekonać się, czym jest prawdziwy turniej szachowy. Do dziś wszyscy wspominamy ten dzień. To było dla naszych uczniów zupełnie nowe wyzwanie – wspomina Jolanta Młodzianowska.

W ramach Międzyszkolnej Ligi Szachowej raz w miesiącu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego organizowane są turnieje szachowe. Jeden z takich turniejów, w listopadzie 2019 r., odbył się na terenie Szkoły Podstawowej w Łubiance. Wzięło w nim udział 116 zawodników.

– Każdy występ turniejowy pozwala zdobyć nowe doświadczenie. Staram się tłumaczyć swoim podopiecznym, że nawet porażka może ich czegoś ważnego nauczyć – mówi Jolanta Młodzianowska.

W chwili obecnej do koła należy ok. 50 aktywnych członków. Niektórzy z nich mogą już pochwalić się znaczącymi osiągnięciami indywidualnymi. Samo koło szachowe z Łubianki także zaczęło być rozpoznawalne, m.in. ze względu na zdobycie 2. miejsca w Mistrzostwach Szachowych Powiatu Toruńskiego. Duży rozwój koła nie byłby możliwy bez finansowania zewnętrznego i wsparcia organizacyjnego. Udało się to zdobyć, dzięki Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Bałagany” Łubianka, w którym koło „Szach Mat” stało się jedną z sekcji.

– Bardzo ważne jest wsparcie, które zapewnia nam dyrekcja i ścisła współpraca z rodzicami, która się nam wspaniale układa. Rodzice są bardzo mocno zaangażowani w rozwój swoich dzieci. Tworzymy dzięki temu jedną wielką rodzinę szachową – podkreśla Jolanta Młodzianowska. – Tylko współpracą możemy cokolwiek osiągnąć.

Koło „Szach Mat” nie zamierza na tym poprzestać. W czasach epidemii aktywnie bierze udział w turniejach wirtualnych. Co potem? Być może przystąpienie do zdobywania kategorii szachowych. Motywacji nie powinno zabraknąć.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *