Milion złotych dla Lubicza

Lubicz
Fot. Łukasz Piecyk

Gminy Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka dostaną do podziału 3,2 mln zł. Bonus trafi do samorządów dzięki zrealizowanemu w Lubiczu Górnym projektowi „Urządzenie przestrzeni publicznej w Lubiczu Górnym na potrzeby rewitalizacji społeczno-gospodarczej”.

W latach 2017-2018 gmina Lubicz zagospodarowała pl. Niepodległości, budując w jego ramach m.in. amfiteatr. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych za pośrednictwem LGD „Podgrodzie Toruńskie”, do którego oprócz gminy Lubicz należą także gminy Obrowo i Wielka Nieszawka. To właśnie za ten projekt LGD otrzymało „nagrodę” w postaci dodatkowego dofinansowania w wysokości 3,2 mln zł. Zatem do każdej z trzech gmin należących do „Podgrodzia Toruńskiego” w przyszłym roku trafi ok. 1 mln zł.

REKLAMA

– To te pieniądze pozwolą nam na zbudowanie w Lubiczu Górnym dodatkowego miejsca rekreacji, w skład którego wejdą plac zabaw dla najmłodszych, pumptrack oraz publiczna toaleta – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. – Bardzo się z tego cieszę, ponieważ tą inwestycją odpowiemy na potrzeby mieszkańców. Z drugiej strony docierają do nas pytania z innych miejscowości, dlaczego pumptrack i plac zabaw zostaną ulokowane właśnie w Lubiczu Górnym. Trzeba wiedzieć, że zarówno sama inwestycja na pl. Niepodległości, jak i „nagroda” dla LGD „Podgrodzie Toruńskie” są realizowane w oparciu o „Lokalny program rewitalizacji” dla gminy Lubicz. Program ten, stworzony w 2016 r., obejmuje swym zasięgiem teren wyłącznie jednego sołectwa, czyli właśnie Lubicza Górnego. Uznano wówczas, że pozostałe 16 sołectw nie wymaga podjęcia działań rewitalizacyjnych. W chwili, gdy pojawiły się informacje o dodatkowych środkach dla naszej gminy, podjęliśmy próbę zmiany tego dokumentu poprzez rozszerzenie zakresu na inne sołectwa. Okazało się, że jest to niemożliwe, wręcz podważa zasadność inwestycji wcześniej zrealizowanych i naraziłoby nas na utratę „nagrody” oraz konieczność zwrotu wcześniej otrzymanej dotacji. Dlatego, posiadając do dyspozycji bonus w postaci ok. 1 mln zł, możemy go wykorzystać jedynie tak, jak zapisano w programie z 2016 r. – na terenie Lubicza Górnego. Zrobimy to, mając na uwadze zgłaszane wielokrotnie potrzeby mieszkańców, a więc nie tylko pumptrack i plac zabaw, ale także publiczną toaletę w centrum Lubicza Górnego – wyjaśnia wójt.

Tagged

1 thought on “Milion złotych dla Lubicza

  1. Ten koleś nie ma pojęcia, czym jest program rewitalizacji. Żenujące, że dziennikarka nie spróbowała tematu pogłębić. W trzech słowach: wytyczne ministerialne poczytajcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *