MIG gwiazdą wieczoru na dożynkach w gminie Łysomice

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Przez cały rok ciężko pracowali, by móc pochwalić się swoimi plonami. Choć ostatnie miesiące nie napawały rolników optymizmem, radość z każdego dobrego ziarna jak zawsze była ogromna. Tej radości nie zabraknie także na gminnych dożynkach. Zabawa zorganizowana zostanie nad jeziorem w Kamionkach Małych w niedzielę 8 września.

Dożynki to święto, które głęboko zakorzeniło się w tradycji gmin rolnych. Ten staropolski obyczaj stał się doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za całoroczny trud rolnika i uzyskane plony.

REKLAMA

Dożynki gminy Łysomice zorganizowane zostaną na plaży przy Jeziorze Kamionkowskim już po raz drugi. Mimo że do święta plonów zostało jeszcze trochę czasu, w gospodarstwach i Urzędzie Gminy prace przygotowawcze idą pełną parą.

– Z roku na rok poprzeczkę stawiamy coraz wyżej – podkreśla Justyna Paczkowska z Urzędu Gminy w Łysomicach. – Szykujemy więc mnóstwo atrakcji i moc doskonałej zabawy. Mamy też sporo niespodzianek, jednak jeszcze ich nie zdradzimy.

Doroczna zabawa zainaugurowana zostanie uroczystą mszą świętą polową o godz. 13.00. Tuż po niej, na placu dożynkowym, rozpocznie się część oficjalna, przywitanie gości i przekazanie przez starostów dożynkowego chleba. Tradycyjnie zostanie on podzielony między wszystkich obecnych mieszkańców i gości.

W części oficjalnej święta rolników nie zabraknie także przekazania wyróżnień tym, którzy na roli przepracowali całe życie. Uroczystość uświetnią dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z terenu gminy.

– Najwięcej emocji z całą pewnością przysporzy rozwiązanie konkursów dożynkowych: na najlepszą nalewkę, dożynkowy chleb, witacza sołeckiego, wieniec sołecki i krzyżówki wiedzy na temat gminy Łysomice – wymienia Justyna Paczkowska. – Ostatnie prace nad trunkami, smakołykami i ozdobami trwają.

Każdy się stara, bo jest o co walczyć. W puli nagród są m.in. vouchery i rowery.

W ubiegłym roku autorką najlepszej nalewki była Teresa Karpińska z Kamionek Małych, a twórcami najpiękniejszego dożynkowego wieńca mieszkańcy sołectwa Lulkowo. W nagrodę otrzymali m.in. pamiątkową statuetkę. W czyje ręce trafi w tym roku?

Na dożynkowym placu, nieopodal sceny pojawią się kramy z rękodziełem, jedzeniem i smakołykami pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabraknie cukrowej waty, lodów, popcornu, a także kiełbasek z grilla.

Na najmłodszych czekać będzie moc atrakcji, w tym dmuchane miasteczko, animacje, zabawy, a także konkursy.

Zabawie towarzyszyć będą również koncerty. O godz. 15.30 przed publicznością zaprezentuje się zespół Kwiaty Polskie, grający muzykę ludową. Specjalnie na dożynki do gminy Łysomice przyjadą artyści warszawskiego Studio Buffo, którzy zaproszą do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki z lat 60., 70. i 80.

Tuż po zachodzie słońca na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – zespół MIG. Grupa to prawdziwa elita nurtu muzyki disco polo. Artyści na swoich koncertach gromadzą tysiące fanów. Ich największe przeboje „Miód malina”, „Wymarzona”, czy „Ona jedyna” w serwisach YouTube liczą po kilkadziesiąt milionów wyświetleń. MIG w swojej karierze występował m.in. w warszawskiej Sali Kongresowej czy na Stadionie Narodowym. Teraz zagra specjalnie dla mieszkańców gminy Łysomice.

– Tuż po koncertach zaprosimy wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej, którą poprowadzi DJ Jacuch – dodaje Justyna Paczkowska.

Z pewnością każdy znajdzie podczas dożynek coś dla siebie.

– Serdecznie zapraszamy do Kamionek Małych, byśmy razem podsumowali tegoroczne zbiory i podzielili się chlebem wypieczonym z tutejszego zboża – podsumowują wójt gminy Piotr Kowal oraz przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski. – Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.