Mieszkańcy Grębocina walczą, żeby ich głos w sprawie przebudowy DK 15 został wreszcie usłyszany

Box2 Lubicz Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Temat przebudowy DK 15 w Grębocinie wraca jak bumerang. Rozstrzygnięto przetarg na nowy projekt. Prace ruszyły, na ulicach zaczęli pojawiać się geodeci, a mieszkańcom zapaliła się czerwona lampka. „Dlaczego nikt nas o niczym nie informuje?”, pytają rozżaleni i zastanawiają się, kiedy wreszcie obecna władza zacznie reprezentować lokalny interes.

Pierwotny projekt drogi został przygotowany w 2018 r. Mieszkańcy czuli się jednak pominięci w procedurze projektowania i zaczęli protestować wobec nieuwzględniania ich racji. Ostatecznie okazało się, że GDDKiA miała problemy z prawami autorskimi do projektu i konieczne było stworzenie nowego. Projekt o wartości miliona złotych poszedł do kosza. W ubiegłym roku rozpisano nowy przetarg na wykonanie projektu, który ostatecznie wygrała firma z Poznania. Mieszkańców nikt jednak o tym nie poinformował.

REKLAMA

– Boimy się powtórki z historii. Chcemy, aby nasz głos został usłyszany, aby projektanci spotkali się z nami, porozmawiali i uwzględnili nasze postulaty. Droga drogą, ale mieszkańcy zastanawiają się, co z przejściem dla pieszych, dojazdami do szkoły i kościoła? Po przebudowie Grębocin zostanie podzielony ekranami dźwiękochłonnymi na dwie części. Nie może być tak, że obawy mieszkańców są zbywane machnięciem ręki – mówi Tomasz Dunajski, członek Rady Sołeckiej w Grębocinie.

GDDKiA podjęła się przebudowy DK 15 z powodu lokalnego ograniczenia przepustowości i konieczności poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Mieszkańcy zwracają jednak uwagę, że od kilkudziesięciu lat nie doszło tu do żadnego poważnego wypadku.

– To nie jest tak, że jesteśmy przeciwni drodze. Chcemy jednak, aby nas wysłuchano, aby ktoś nas w tej sprawie wreszcie zaczął reprezentować. Teraz jesteśmy pozostawieni sami sobie, nie mamy znikąd pomocy – tłumaczy Tomasz Dunajski.

Czego konkretnie oczekują mieszkańcy? Przede wszystkim uwzględnienia w planie przebudowy lokalnych dróg, które obecnie nie nadają się na przyjęcie zwiększonego ruchu. Mieszkańcy boją się m.in. redukcji przejść dla pieszych, braku sygnalizacji na rondzie turbinowym, utrudnionego wjazdu na osiedle Nad Strugą i ograniczenia przez ekrany dopływu światła dziennego do niektórych posesji.

– Wójt nam obiecywał, że będzie trzymał rękę na pulsie, a na razie wybiera strategię siedzenia cicho. To pokłosie tego, że Grębocin jest przez wójta traktowany jak największy wróg i wszystkie nasze inicjatywy są torpedowane – podkreśla Tomasz Dunajski. – Obecny wójt podczas wyborów w Grębocinie miał najmniejsze poparcie, może to jego powyborcza vendetta?

W głosach rozmówców słychać duże rozczarowanie obecną władzą.

– Miało być nowocześniej, lepiej, myśleliśmy, że młodsza ekipa zrobi dla gminy coś dobrego. A okazało się, że wójt i jego ludzie założyli ciepłe kapcie i zamknęli się w urzędzie. Jedno wielkie nieróbstwo. Wszystkie duże projekty zostały zainicjowane przez poprzednią władzę. Nie mamy dobrego gospodarza – dodaje Tomasz Dunajski.

Sprawą zainteresował się starosta toruński Marek Olszewski. Protestujący liczą na to, że z jego poparciem sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan. Teraz ruch leży po stronie gminy i radnych. Mieszkańcy Grębocina mają nadzieję, że władze gminne wreszcie zaczną reprezentować interesy lokalnej społeczności – a nie swoje własne. Obawiają się tylko, żeby nie było na to za późno.

3 thoughts on “Mieszkańcy Grębocina walczą, żeby ich głos w sprawie przebudowy DK 15 został wreszcie usłyszany

  1. Przed wyborami pod Kasztanami było spotkanie. Poszłam. Spytałam takiego facecika w okularkach -co z naszym skrzyżowaniem jak wygracie wybory? Załatwimy to w rok – odpowiedział.
    Nie dość, że kłamczuch, to jeszcze zwykły typowy polityk (to obelga!0. czemu nikt nam nic nie mówi jak to wyglądać będzie? Dlaczego wójt, radni i urzędnicy nas olewają? Boją się, że wyda się, że oni tam w urzędzie nic nie umieją? Przyszło nowe w gminie w Lubiczu – no i mamy. jestem załamana.

  2. Ewidentnie wojt działa bardzo zlosliwie w stosunku do mieszkancow Grebocina, nie pierwszy raz jest taka sutuacja!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *