Mieszkańcy gminy Lubicz zdecydowali jak zmienią się sołectwa

Box2 Lubicz
Fot. Pixabay

Zbudowanie skateparku, zamontowanie spowalniaczy czy doposażenie świetlic – mieszkańcy gminy Lubicz zdecydowali, na jakie inwestycje przeznaczą pieniądze otrzymane w ramach funduszu sołeckiego na rok 2020. Druga tura spotkań zorganizowana została we wrześniu. Wcześniej, w lutym, sołectwa wybierały sołtysów i rady.

Fundusz sołecki w gminie Lubicz działa podobnie jak budżet obywatelski w Toruniu. Jest wydzielany z budżetu gminy, głosowanie nad rozdysponowaniem przeznaczonych środków odbywa się na każdym z zebrań w 17 sołectwach. Wnioski z podziałem środków uchwalają zebrania wiejskie z inicjatywy: sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.

REKLAMA

– Mieszkańcy sami wskazują najpilniejsze potrzeby, poprawiające komfort ich życia – mówi wójt Marek Nicewicz. 

Na co przeznaczone mogą zostać środki? Jak określają przepisy, pieniądze wydane mogą zostać na realizację zadań własnych gminy, służących poprawie życia mieszkańców i zgodnych z opracowaną „Strategią rozwoju gminy”.

By jak najlepiej ulokować środki, część sołectw zorganizowała w sierpniu konsultacje społeczne. W ich trakcie omówiono swoje potrzeby, które później prezentowano na wrześniowych zebraniach. Przekazane przez sołtysów wnioski ze spotkań są uwzględniane w projekcie budżetu gminy na 2020 r., nad którym prace właśnie trwają. 

W puli przyszłorocznego funduszu sołeckiego znalazło się prawie 600 tys. zł. Kwota ta podzielona została na 17 sołectw zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Fundusz rozdzielany jest według algorytmu podanego w ustawie, zależnego przede wszystkim od liczby mieszkańców. W 2020 r. Brzezinek – najmniej liczne sołectwo w gminie Lubicz – otrzyma 20 tys. zł, zaś największe – m.in. Lubicz Górny i Gronowo – prawie 44 tys. zł.

– Planując fundusz sołecki na 2020 r., sołectwo Krobia postawiło na zagospodarowanie placu zabaw, doposażenie świetlicy i terenu wokół niej oraz organizację wydarzeń i zajęcia dla dzieci – czytamy na stronie UG Lubicz. – Kopanino chce doposażyć świetlicę oraz teren wokół niej. Nowa Wieś podejmuje pierwsze kroki do utworzenia w przyszłości placu rekreacyjno-sportowego, z kolei Złotoria zamierza głównie polepszyć infrastrukturę wsi, m.in. budując spowalniacze na ul. Lipowej czy wiatę przystankową na Pomorskiej oraz udostępniając mieszkańcom betonowe piłkarzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *