Mieszkańcy gminy Lubicz zdecydowali jak zmienią się sołectwa

Box2 Lubicz
Fot. Pixabay

Zbudowanie skateparku, zamontowanie spowalniaczy czy doposażenie świetlic – mieszkańcy gminy Lubicz zdecydowali, na jakie inwestycje przeznaczą pieniądze otrzymane w ramach funduszu sołeckiego na rok 2020. Druga tura spotkań zorganizowana została we wrześniu. Wcześniej, w lutym, sołectwa wybierały sołtysów i rady.

Fundusz sołecki w gminie Lubicz działa podobnie jak budżet obywatelski w Toruniu. Jest wydzielany z budżetu gminy, głosowanie nad rozdysponowaniem przeznaczonych środków odbywa się na każdym z zebrań w 17 sołectwach. Wnioski z podziałem środków uchwalają zebrania wiejskie z inicjatywy: sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.

REKLAMA

– Mieszkańcy sami wskazują najpilniejsze potrzeby, poprawiające komfort ich życia – mówi wójt Marek Nicewicz. 

Na co przeznaczone mogą zostać środki? Jak określają przepisy, pieniądze wydane mogą zostać na realizację zadań własnych gminy, służących poprawie życia mieszkańców i zgodnych z opracowaną „Strategią rozwoju gminy”.

By jak najlepiej ulokować środki, część sołectw zorganizowała w sierpniu konsultacje społeczne. W ich trakcie omówiono swoje potrzeby, które później prezentowano na wrześniowych zebraniach. Przekazane przez sołtysów wnioski ze spotkań są uwzględniane w projekcie budżetu gminy na 2020 r., nad którym prace właśnie trwają. 

W puli przyszłorocznego funduszu sołeckiego znalazło się prawie 600 tys. zł. Kwota ta podzielona została na 17 sołectw zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Fundusz rozdzielany jest według algorytmu podanego w ustawie, zależnego przede wszystkim od liczby mieszkańców. W 2020 r. Brzezinek – najmniej liczne sołectwo w gminie Lubicz – otrzyma 20 tys. zł, zaś największe – m.in. Lubicz Górny i Gronowo – prawie 44 tys. zł.

– Planując fundusz sołecki na 2020 r., sołectwo Krobia postawiło na zagospodarowanie placu zabaw, doposażenie świetlicy i terenu wokół niej oraz organizację wydarzeń i zajęcia dla dzieci – czytamy na stronie UG Lubicz. – Kopanino chce doposażyć świetlicę oraz teren wokół niej. Nowa Wieś podejmuje pierwsze kroki do utworzenia w przyszłości placu rekreacyjno-sportowego, z kolei Złotoria zamierza głównie polepszyć infrastrukturę wsi, m.in. budując spowalniacze na ul. Lipowej czy wiatę przystankową na Pomorskiej oraz udostępniając mieszkańcom betonowe piłkarzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *