Mieszkańcy gminy Lubicz ratują ludzkie życie. Przekazali ponad 100 litrów krwi!

Box2 Lubicz Wiadomości
Fot. Gmina Lubicz

Nie trzeba mieć super mocy, by ratować życie innym. Mieszkańcy Lubicza: Dariusz Kamiński, Radosław Karolewski i Daniel Kodzis, oddając krew, robią to regularnie. W tym roku przekazali razem aż 100 litrów. Wyrazem uznania są medale „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony Dla Zdrowia Narodu”, które przekazał im wójt Marek Nicewicz.

– Pierwszy raz po prostu chciałem spróbować – mówi Radosław Karolewski. – A potem stwierdziłem, że jeśli można komuś pomoc, to dlaczego nie. I tak 10 lat minęło. Krew oddaje już także moja żona i córka.

REKLAMA

W jaki sposób ratować życie innym zaczął Daniel Kodzis?

– Ja pracowałem w McDonaldzie na Rubinkowie i w 2006 r. przyjechał tam krwiobus z Fundacji Ronalda McDonalda z Warszawy, więc poszedłem z ciekawości. I tak 12 lat minęło – uśmiecha się mieszkaniec gminy.

Weteranem w tym temacie jest Dariusz Kamiński, który swoją krwią z chorymi dzieli się od 1997 r.

– Zacząłem, jak tylko skończyłem 18 lat – mówi pan Darek. – Co mnie do tego skłoniło? Sam kiedyś dostałem krew, z powodu słabej płytkowości. Wcześniej krwiodawcą został mój brat. Cieszę się, że i ja mogę komuś pomóc. Bardziej świadomie, odkąd mam dzieci.

Swoją krew ofiarują potrzebującym regularnie, nawet do sześciu razy w roku.

– Chętnie biorę udział także w akcjach – mówi pan Daniel . –Przekazałem krew dla naszej Anity, dla koleżanki mamy, dla znajomych.

Podobnie angażują się pozostali.

– Być może kiedyś krew będzie nam potrzebna – argumentują.

W żyłach każdego człowieka płynie ok. 6 litrów krwi. Dariusz Kamiński ofiarował innym już 50 litrów, Daniel Kodzis – 28, a Radosław Karolewski 26. I, jak deklarują, będą to robić dalej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *