Mieszkańcy gminy Łubianka uczcili 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Box2 Łubianka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance i samorząd gminny rozpoczęły przygotowania do obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II już w zeszłym roku. Epidemia pokrzyżowała plany, ale organizatorzy nie zrezygnowali z upamiętnienia Karola Wojtyły i część wydarzeń zrealizowali w formule on-line.

Papież Jan Paweł II to postać szczególna dla mieszkańców gminy. Radni 17 grudnia 1999 r. zdecydowali uznać go za Honorowego Obywatela Gminy Łubianka. Świętowanie okrągłej rocznicy urodzin papieża Polaka rozpoczęło się już w poniedziałek 11 maja. Codziennie do 22 maja w mediach społecznościowych publikowane były filmy z czytaniem słów Jana Pawła II, a także jego wspomnienia. Wiecznie żywe słowa papieża czytali m.in. Jerzy Zająkała, Danuta Kwiatkowska, Sebastian Podkański, Bartosz Lewandowski, Danuta Pawłowska, Zbigniew Cywiński, Agnieszka Myślińska, dziekan ks. kan. Rajmund Ponczek i Katarzyna Kwiatkowska. To był wstęp do właściwych obchodów, które odbyły się 18 maja. 

REKLAMA

Świętowanie obchodów rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową, zlokalizowaną na budynku Urzędu Gminy – opowiada Arkadiusz Podkański, referent ds. promocji kultury i sportu w Urzędzie Gminy Łubianka. – Kwiaty składali wójt Jerzy Zająkała, przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Cywiński, radna Rady Powiatu Toruńskiego Danuta Kwiatkowska, radny Rady Gminy Łubianka Tadeusz Sadowski oraz sołtys Adam Sadowski.

Po południu odbyła się uroczysta msza święta. Była ona okazją dla mieszkańców, aby podjąć refleksję i duchowo uczcić pamięć św. Jana Pawła II. 

Msza odbyła się w nowo budowanym kościele w Łubiance. Koncelebrował ją dziekan ks. kan. Rajmund Ponczek wraz z ks. kan. Grzegorzem Pszenicznym i ks. dr. Wacławem Dokurno – wymienia Arkadiusz Podkański. – W związku z ograniczeniami liczby osób, które mogą uczestniczyć w mszach świętych, zdecydowaliśmy się na transmitowanie mszy on-line, żeby każdy zainteresowany mieszkaniec mógł razem z nami pogrążyć się w zadumie i wspólnie upamiętnić ten ważny dzień.

Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance zorganizowała także konkurs, skierowany do mieszkańców. Polegał on na udekorowaniu posesji, okien czy płotów flagami papieskimi i wizerunkami św. Jana Pawła II. Zdjęcia przygotowanej dekoracji można było publikować na fanpage’u BCK, a najciekawsze z nich zostało nagrodzone. Przygotowano również nagranie ulubionej piosenki Karola Wojtyły, czyli „Barki”. Mieszkańcy gminy Łubianka przygotowali fragmenty pieśni, które następnie połączono i wspólny efekt opublikowano w sieci. 

Udostępnienie nagrania było zwieńczeniem dnia obchodów – dodaje Arkadiusz Podkański.

Mieszkańcy zareagowali bardzo pozytywnie na taki pomysł uczczenia pamięci papieża. „Wyszło pięknie, wszyscy śpiewali prosto z serca” – dzielili się swoimi odczuciami w mediach społecznościowych. Pamięć papieża Polaka postanowili uczcić także radni gminy. Na XVI sesji Rady Gminy Łubianka w dniu 18 maja przyjęto dwie uchwały, upamiętniające legendarnego rodaka. Pierwsza z nich to uchwała w sprawie uczczenia pamięci św. Jana Pawła II, potwierdzająca organizowanie dnia upamiętniającego 17 grudnia oraz podkreślająca głęboką więź mieszkańców gminy z papieżem rodakiem. 

Druga uchwała dotyczyła zasad przyznawania stypendium św. Jana Pawła II dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy – podsumowuje Arkadiusz Podkański. – Będą to stypendia na zakończenie roku szkolnego dla najlepszego ucznia ze wszystkich szkół z klas VI-VIII.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *