Mieszkańcy gminy Chełmża omawiali budżet na przyszły rok

Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Pixabay

Rozpoczęły się już pierwsze zebrania sołeckie, podczas których mieszkańcy decydują o rozdysponowaniu funduszy sołeckich na 2020 r. W gminie Chełmża łączna kwota wynosić będzie około 632 tys. zł.

Fundusz sołecki jest wydzielonym budżetem w gminie, a środki przeznaczone są na wydatki sołectw. Pieniądze te można przeznaczyć na poprawę warunków życia mieszkańców, wspólną rekreację itp. Każde sołectwo ma inną kwotę do dyspozycji. Zależy ona od liczby mieszkańców i dochodów gminy. 

REKLAMA

W gminie Chełmża największą pulą środków dysponują sołectwa Grzywna i Kończewice, które do rozdysponowania mają dokładnie po 41 457,97 zł. Najmniej funduszy ma najmniejsze sołectwo Windak – 11 359,48 zł.

Sołectwo Windak jest bardzo małą wsią, ale na brak inwestycji mieszkańcy nie mogą narzekać.

 Na 2020 r. mamy zaplanowane dokończenie budowy świetlicy wiejskiej, wykonanie elewacji budynku świetlicy, budowa boiska sportowego i placu zabaw, również na terenie świetlicy. Ponadto planujemy zrobić oświetlenie drogi w kierunku Bielczyny – Windak. Planujemy także utworzyć teren zielony (nasadzić drzewa i krzewy) koło nowej świetlicy. Prace te wykonane zostaną z budżetu gminy – mówi sołtys wsi Windak Grażyna Brzana.

Inwestycje z budżetu sołectwa na najbliższy rok to postawienie przy przystanku energooszczędnej lampy drogowej, wyposażenie świetlicy w krzesła, kosze na śmieci i stoły przy placu. W sołectwie nie brakuje różnego rodzaju atrakcji. Jeszcze w tym roku zostaną zorganizowane kolejne imprezy.

Nasze najbliższe wydarzenie odbędzie się 4 października. Będzie to sesja zdjęciowa do kalendarza na przyszły rok. Przeniesiemy się w czasy średniowiecza. Sesja plenerowa odbędzie się na polu, wokół bagna, ale będziemy też robić masło i karmić kury. Uczestnicy będą mogli się poczuć jak na planie filmowym, a w sesji udział wezmą osoby w różnym wieku – dodaje sołtys.

W harmonogramie wydarzeń sołectwa nie może również zabraknąć andrzejek, mikołajek, konkursów dla dzieci, a w przyszłym roku Dnia Matki połączonego z Dniem Dziecka i wielu imprez plenerowych, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *