Mieszkańcy Chełmna zdecydowali, na co zostaną przeznaczone fundusze z Budżetu Obywatelskiego

Box1 Wiadomości
Fot. Pixabay

Największą liczbę głosów mieszkańcy Chełmna oddali w tym roku na budowę skateparku. Realizacja zwycięskiego projektu została oszacowana na 500 tys. zł, więc pochłonie całą dostępną pulę. Procedura budowy rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Głosowanie w ramach Chełmińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 rozpoczęło się 7 września i trwało dwa tygodnie. Głos można było oddać w głosowaniu internetowym oraz w Urzędzie Miasta na papierowym formularzu. Mobilne punkty do głosowania stanęły z kolei w Chełmińskim Domu Kultury, Kinoteatrze Rondo i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Głosować mogli wszyscy mieszkańcy powyżej 13. roku życia. Maksymalnie można było wybrać 3 z 16 zakwalifikowanych projektów, pod warunkiem, że suma na ich realizację nie przekroczyła 500 tys. zł. Tyle właśnie wynosił tegoroczny budżet obywatelski w Chełmnie. To rekordowa suma.

REKLAMA

Mieszkańcy oddali łącznie 1994 ważne głosy. 913 z nich zyskał projekt skateparku, który tym samym został wskazany przez mieszkańców do realizacji. Na drugim miejscu znalazł się zakup miejskiego recyklomatu, na trzecim stworzenie placu zabaw „Na górce” na osiedlu Marii Curie-Skłodowskiej – wymienia Klaudia Peplińska, spec. ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna. – Z racji tego, że koszt budowy skateparku oszacowany został na 500 tys. zł, możemy zrealizować tylko ten projekt.

Burmistrz Artur Mikiewicz sam, w rozmowie telefonicznej, poinformował autorki zwycięskiego projektu o wygranej. Telefon został zarejestrowany w wideorelacji, którą mieszkańcy mogli obejrzeć w dniu publikacji wyników w mediach społecznościowych.

Wpłynęła do nas rekordowa liczba przemyślanych, sensownych i potrzebnych mieszkańcom projektów. Bardzo dziękuję wszystkim wnioskodawcom za zaangażowanie, a mieszkańcom za udział w głosowaniu – podsumowuje burmistrz Artur Mikiewicz.

Rozpoczęcie procedury budowy skateparku planowane jest jeszcze w tym roku. Mieszkańcy będą mogli z niego skorzystać późną wiosną lub latem 2021 r. 

Na ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna radne i radni miasta wyrazili zgodę na zabezpieczenie w budżecie miasta 500 tys. zł z przeznaczeniem na budżet obywatelski 2021.

Wkrótce opublikujemy harmonogram, jest szansa, że o projekty działań i inwestycji w mieście poprosimy mieszkańców jeszcze tej jesieni. Można już nad nimi myśleć – zachęca burmistrz Artur Mikiewicz.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.