Mieszkańcy Chełmna odpowiedzieli na pytanie jak i gdzie chcą mieszkać

Box2 Wiadomości
Marcowe spotkanie w Kinoteatrze "Rondo". Fot. nadesłane

Marzenia i możliwości mieszkaniowe mieszkańców Chełmna uzależnione są przede wszystkim od ich aktualnej sytuacji życiowej, oferowana zabudowa musi być więc różnorodna. To jeden z wniosków, które pojawiły się w wyniku rozmów z chełmnianami. Otwarte spotkania stały się platformą do zakomunikowania władzom miasta najważniejszych potrzeb.

Do końca zmierzają konsultacje społeczne z mieszkańcami Chełmna. Do 11 marca można jeszcze wypełnić ankietę i odpowiedzieć w niej na pytania o to, jak i gdzie chce się mieszkać. To właśnie zagadnieniom mieszkalnictwa poświęcony został drugi etap konsultacji, w ramach których mieszkańcy wspólnie z urzędnikami planowali miasto. Pierwsze spotkanie tego etapu zostało zorganizowane z osobami zamieszkującymi Rodzinne Ogrody Działkowe na chełmińskim Powiślu.

REKLAMA

Chcieliśmy dowiedzieć się, dlaczego wybrali to miejsce do życia, i czy gdyby mieli taką możliwość, zmieniliby je – mówi Klaudia Peplińska, spec. ds. komunikacji społecznej z Urzędu Miasta Chełmna.

Miasto interesowało również, czy w przypadku zagrożenia albo powodzi mieszkańcy chełmińskiego ROD-u mieliby gdzie się schronić. Okazało się, że tylko ok. 50 proc. osób obecnych na spotkaniu miałoby możliwość skorzystać w takiej sytuacji z pomocy rodziny, bliskich lub znajomych. Większość zamieszkujących ogrody działkowe nie znalazła się tam z własnej woli. 

Zwykle decydowały zadłużenia lub inne niesprzyjające sytuacje życiowe – wyjaśnia Klaudia Peplińska.

W poniedziałek 2 marca odbyło się spotkanie w hallu Kinoteatru „Rondo”. Mieszkańcy opowiadali o tym, jak chcą mieszkać w Chełmnie. Młode osoby zazwyczaj wskazywały na wynajem jako najrozsądniejszy wybór do czasu usamodzielnienia się i ustabilizowania swojej sytuacji życiowej. Decyzja o zakupie nieruchomości lub zamieszkaniu w domu pojawia się najczęściej wraz z chęcią powiększenia rodziny. Ostatnie spotkanie zostało zorganizowane w poniedziałek 9 marca i skierowane było do mieszkańców Starego Miasta. Uczestnicy rozmawiali m.in. o termomodernizacji, ograniczeniach konserwatorskich i uchwale krajobrazowej. Pojawił się także temat utrudnionego dostępu do mieszkań w Chełmnie.

Zdajemy sobie z tego sprawę. Działamy najszybciej, jak to możliwe. Jeszcze w tym roku planujemy oddać dwie działki pod budownictwo wielorodzinne i dziesięć pod jednorodzinne – zapewnia Piotr Murawski, wiceburmistrz miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *