Metalowe serce na nakrętki przed BCK w Łubiance

Box2 Łubianka Wiadomości
Fot. nadesłane

Mieszkańcy z gminy Łubianka dostali od Biblioteki – Centrum Kultury wyjątkowy prezent z okazji mikołajek. Było nim metalowe serce do zbierania nakrętek. Do tej pory brakowało miejsca do ich gromadzenia. Teraz pomaganie potrzebującym (i środowisku!) będzie dużo prostsze.

Podtoruńskie gminy ogarnął szał zbierania plastikowych nakrętek. Sprzedawane są one w punktach skupu surowców wtórnych, a zebrane w ten sposób pieniądze przekazywane na szczytne cele. W ten sposób można wesprzeć potrzebujące osoby, m.in. finansując koszty leczenia, rehabilitacji lub zakupu niezbędnych leków i sprzętu. 

REKLAMA

– Drugim, bardzo ważnym, aspektem tej akcji jest ochrona środowiska i promowanie postaw proekologicznych. Plastikowe nakrętki przerabiane są na granulat, który potem można ponownie wykorzystać w produkcji i w ten sposób ograniczyć produkowanie szkodliwego plastiku – tłumaczy Danuta Kwiatkowska, dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance.

Mieszkańcy gminy Łubianka od zawsze chętnie wspierali akcje pomocowe i ekologiczne. Jedna z największych akcji zbierania nakrętek w gminie dedykowana była Mateuszowi Oźminie z Przysieka, walczącemu ze złośliwym guzem mózgu.

– Nie mieliśmy stałego miejsca, w którym moglibyśmy zbierać nakrętki. Wielu mieszkańców oferowało możliwość zbierania nakrętek u siebie na posesjach. Czuliśmy jednak, że takie zbiorcze miejsce potrzebne jest w centralnym punkcie gminy. W sierpniu na naszym fanpage’u pojawił się post z pytaniem skierowanym do mieszkańców, czy chcieliby, aby przed BCK stanęło serce do zbierana nakrętek. Pod postem zostawili oni 254 lajki i ponad 50 pozytywnych komentarzy. To mówiło samo za siebie – opowiada Danuta Kwiatkowska. 

Metalowe serce do zbierania nakrętek stanęło przed BCK w Łubiance 6 grudnia. Data miała szczególne znaczenie. Miał to być bowiem mikołajkowy prezent od BCK dla mieszkańców. 

– Mieszkańcy tłumnie ruszyli ze swoimi nakrętkami. Serce po raz pierwszy zapełniło się już po dwóch dniach – dodaje Danuta Kwiatkowska. – Zachęcamy wszystkich do wrzucania nakrętek.

Zebrane nakrętki przekazywane są podopiecznym Stowarzyszenia „Nasze Szczęścia” z Łubianki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *