Maszyny krawieckie poszły w ruch. Akcja szycia maseczek w Czernikowie

Box1 Czernikowo Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Społeczne akcje szycia maseczek podejmowane są już od kilku tygodni w większości gmin w Polsce. Mieszkanki (i mieszkańcy!) gminy Czernikowo także zaangażowali się w proces szycia, oferując bezinteresowną pomoc. W swoją pracę wkładają całe serce, działając z myślą o lokalnej społeczności.

Początkowo maseczki zaczęły szyć dwie panie. Na chwilę obecną szyjących w gminie jest już trzynaście. Asumptem do zawiązania oddolnej inicjatywy była potrzeba posiadania maseczek przez mieszkańców. Od czwartku 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe, więc nic dziwnego, że popyt na maseczki gwałtownie wzrósł. Samorząd wsparł społeczny zryw i zaoferował kupno materiału. Tkanina i gumki zostały nabyte przez Urząd Gminy w Czernikowie z własnych środków budżetowych. 

REKLAMA

W imieniu mieszkańców gminy Czernikowo chciałbym podziękować i wyrazić słowa uznania wobec wolontariuszy szyjących maseczki oraz wszystkich, którzy pomagają zaopatrzyć mieszańców w ten jakże potrzebny środek ochrony osobistej. W tych trudnych momentach wzajemna troska jednych o drugich i podejście solidarnościowe to wielka i nieoceniona wartość – tłumaczy Tomasz Krasicki, wójt gminy Czernikowo.

Droga do powstania gotowej maseczki rozpoczyna się w pracowni jednej z mieszkanek, która wstępnie przygotowuje materiał. Posiada odpowiedni sprzęt i umiejętności, aby pokroić tkaninę i przygotować ją do dalszej obróbki. To duże ułatwienie dla wszystkich szyjących pań, ponieważ większość z nich nie zajmuje się krawiectwem zawodowo.

Zaoferowałam się, że wszystkim rozkroję materiał. Nasi wolontariusze nie muszą dzięki temu ciąć materiału ręcznie, nożyczkami. To znaczna oszczędność czasu. Każda z nas szyje na miarę swoich możliwości – wyjaśnia Ewelina Jabłońska, jedna z inicjatorek akcji.

Pocięty materiał jest sortowany i przekazywany dalej szyjącym paniom. W przygotowanych paczkach znajdują one także jedną maseczkę na wpół uszytą, a drugą skończoną. Takie modelowe maseczki to szablon, z którego mogą korzystać przy tworzeniu własnych maseczek. W akcję zaangażowało się także dwóch panów, którzy zobowiązali się docinać gumki. Panie szyją maseczki z bawełny i tworzą w nich specjalne kieszonki, w które dodatkowo można włożyć filtr. To artykuły wielokrotnego użytku, które z powodzeniem można prać w temperaturze min. 60 stopni i bez obaw prasować. Mieszkańcy Czernikowa mogą wybierać spośród dwóch rodzajów maseczek, męskich i damskich. Maseczki dla kobiet są nieco mniejsze i różnią się kolorystyką. Wszystkie są jednak barwne, wzorzyste i przyciągają wzrok. Nie ma mowy o smutnych szarościach.

Wójt poprosił, aby zakupić kolorowy materiał. Wykorzystałyśmy już tkaninę w serduszka, ptaszki, romby… Skoro już musimy chodzić w maseczkach, to niech one będą wesołe, pozytywne, żebyśmy mogli się w nich dobrze czuć – mówi Ewelina Jabłońska.

fot. Łukasz Piecyk

Gotowe maseczki dostarczane są na dalszym etapie do Urzędu Gminy. Mieszkańcy mogą zgłaszać pracownikom swoje zapotrzebowanie, a następnie odbierać przygotowane maseczki w punkcie podawczym. Gmina oferuje także możliwość dowożenia maseczek do osób potrzebujących, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do urzędu. Na chwilę obecną udało się już rozdysponować kilka tysięcy maseczek, a docelowo dla mieszkańców zostanie ich przygotowanych ok. 7 tys. 

Mieszkańcy doceniają to, że samorząd inspiruje działania, które mają na celu dbanie o ich zdrowie. Udział w tej inicjatywie to dla mnie, jako przedstawiciela samorządu lokalnego, wielka radość, za co wszystkim serdecznie dziękuję – podsumowuje Tomasz Krasicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *