Masz własną firmę? O tym powinieneś wiedzieć!

Box2 Województwo
Fot. Pixabay

Od 1 stycznia 2019 r. wszedł w życie pakiet MŚP, czyli zbiór znowelizowanych ustaw, ułatwiających funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Uznanie wartości pracy małżonka za koszt podatkowy, jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł czy zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP – to tylko kilka z prawie 50 rozwiązań. O szczegółach poinformowała na konferencji prasowej poseł Iwona Michałek.

Pakiet MŚP to zbiór nowych rozwiązań dla przedsiębiorców, przygotowanych przez posłów Porozumienia i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. O jednym z rozwiązań – Małym ZUSie – rozmowy prowadzone były przed rokiem. Projekt przyjęty został przez Sejm RP jesienią i od 1 stycznia wszedł w życie.

REKLAMA

– Założeniem programu jest zmniejszenie obciążeń najmniejszych firm – wysokość składek ma być powiązana z osiągniętymi przychodami – tłumaczy Iwona Michałek. – Najmniejsi przedsiębiorcy zaoszczędzą razem, według wyliczeń, przeszło 5 mld zł, a tylko w 2019 r. ok. 1,5 mld.

Rozwiązanie to dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a ich przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli przychód mikroprzedsiębiorcy nie przewyższa 5,250 zł, będzie mógł on skorzystać z projektu “Mały ZUS”.

– Obliczyliśmy, że z opcji tej skorzysta ok. 200 tys. firm – dodaje Iwona Michałek. – Zależy nam, by przedsiębiorcy wyszli z szarej strefy. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to skierowane jest także do osób, które mają trudniejszy finansowo rok, bo i taki w firmach się zdarza.

Mikroprzedsiębiorca, który wejdzie na rynek pracy, a jego miesięczny dochód będzie niższy niż połowa najniższej pensji krajowej (obecnie 2100 zł), w ogóle nie musi rejestrować swojej działalności. Jak zacznie powodzić mu się lepiej, musi założyć firmę, ale może skorzystać z tzw. ulgi na start. Co to oznacza?

Przez 6 miesięcy od rejestracji swojego przedsiębiorstwa osoba ta będzie zwolniona ze składek społecznych – tłumaczy posłanka. – W kolejnych 2 latach zapłaci 520 zł składki miesięcznie. Finalnie będzie mógł skorzystać z oferty programu „Mały ZUS”.

Termin na złożenie odpowiedniego wniosku dla osób chcących skorzystać z programu „Mały ZUS” mija we wtorek 8 stycznia.

Innym rozwiązaniem jest pakiet Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP). Zawiera on około 50 większych i mniejszych rozwiązań dla osób prowadzących firmy.

– Dzięki programowi w kieszeniach przedsiębiorców zostanie ok. 4 mld zł – zaznacza Iwona Michałek. – Jedno z rozwiązań to wliczenie pracy małżonka w koszty uzyskania przychodu. Ustawa uwzględnia także jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł oraz likwiduje firmy najmniej wypadkowe od obowiązku okresowego szkolenia BHP. Dodatkowo podnosi z 20 do 50 liczbę pracowników do których pracodawca nie musi zatrudniać specjalisty od BHP.

Kolejnym usprawnieniem dla przedsiębiorców są E-Akta. W ramach zbioru elektronicznego pracodawca ma skrócony obowiązek przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Dotyczy to osób zatrudnionych od roku 2019.

– W przypadku wcześniejszych zatrudnień pracodawca będzie miał dowolność – zaznacza Katarzyna Błądek-Mikołajczyk. – Jeżeli zdecyduje się na krótszy okres przechowywania, wszelkie formalności musi ustalić z ZUS.

Do przedsiębiorców realizujących działalność badawczo-rozwojową skierowany jest zaś projekt Innowacyjna Polska (IP BOX).

Chcemy, by prawo własności intelektualnej było stosowanie nagradzane i miało możliwość rozwoju – podkreśla Małgorzata Musiałowska. – Jeżeli przedsiębiorca wydał pieniądze na badania i rozwój, opracował lub kupił nową technologię i uzyskał dla niej kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz to komercjalizuje, to będzie płacił 5 proc. podatku CIT lub PIT. Jest to bardzo duże udogodnienie, a jego celem jest możliwość zatrudnienia coraz więcej osób w branży badawczo-rozwojowej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *