Masz pomysł? Zgłoś go do powiatowego budżetu obywatelskiego

Box2 Powiat toruński
Budżet obywatelski wsparł finansowo m.in. teren rekreacji w Chełmży nad jeziorem (fot. Łukasz Piecyk)

Na co wydać publiczne pieniądze, by dobrze służyły mieszkańcom powiatu toruńskiego? Jeśli masz pomysł – opisz go, zbierz poparcie i złóż wniosek. Rusza 4. edycja budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Pomysły zgłaszać można od 15 do 31 lipca.

– Budżet obywatelski to proces, w którym mieszkańcy powiatu decydują o przeznaczeniu wyodrębnionej części budżetu powiatu, najpierw zgłaszając projekty do realizacji, a następnie oddając na nie swoje głosy – czytamy na oficjalnej stronie powiatu toruńskiego. – Realizowane są te projekty, które uzyskają największe poparcie w poszczególnych gminach w puli lokalnej oraz w puli powiatowej.

REKLAMA

W tym roku na projekt przeznaczona jest kwota 250 tys. złotych, w tym 120 tys. zł w puli lokalnej i 130 tys. zł w puli powiatowej. Środki rozkładane są dla gmin proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców – tak, aby każdy miał szansę zrealizować swój pomysł.

Pieniądze z puli lokalnej obejmują projekty dla mieszkańców konkretnej gminy. Środki z puli powiatowej dotyczą natomiast potrzeb więcej niż jednej gminy.

– Przypominamy, iż w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego mogą być zgłaszane tylko zadania mieszczące się w kategorii zadań własnych powiatu i możliwe do realizacji w ciągu jednego roku kalendarzowego – czytamy na stronie powiatu.

Pamiętać należy jednak, że na realizację poszczególnego projektu ustalona jest kwota maksymalna. W puli lokalnej wynosi ona 70% dostępnej dla danej gminy środków – jest to nie więcej niż 10 tys zł. W puli powiatowej kwota nie może przekroczyć 20 tys zł.

Projekty złożyć mogą wszyscy mieszkańcy powiatu toruńskiego, również niepełnoletni – za zgodą opiekunów. Warto dodać, że można zgłosić jedną propozycję projektu do puli lokalnej i jedną do puli powiatowej.

Wpierw należy jednak wypełnić formularz zgłoszeniowy, opisać projekt i zaznaczyć dla kogo ma być on przeznaczony. Należy zaznaczyć również kosztorys. Następnie trzeba zebrać podpisy. Wymagana liczba zależy od liczby mieszkańców danej gminy – wynosi ona od 3 do 15 podpisów.

Wnioski składać można osobiście w godzinach pracy Urzędu lub przesłać pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Toruniu, ul. Towarowa 4-6.

Lista projektów poddanych do głosowania udostępniona zostanie 16 września. Samo głosowanie potrwa do 4 października.

– Do tej pory, w 3 edycjach budżetu obywatelskiego, zrealizowano ponad 70 projektów – informuje Starostwo Powiatowe. –  Wśród nich znalazły się zadania inwestycyjne np. place zabaw, siłownie, boisko do piłki siatkowej, ale nie zabrakło także koncertów, warsztatów kulinarnych, pszczelarskich, szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, konferencji czy też rajdów rowerowych oraz imprez biegowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *