Marszałkowski program przeciwdziałania epidemii wesprze lokalną gospodarkę

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Urząd Marszałkowski przeznaczy 478 mln zł na program przeciwdziałania epidemii i łagodzenia jej skutków. Dzięki temu możliwa jest oferta pożyczek obrotowych dla przedsiębiorców, która pomoże im w utrzymaniu płynności finansowej. W grę wchodzą również dotacje na projekty inwestycyjne.

– Znaleźliśmy się, globalnie i lokalnie, w obliczu kryzysu gospodarczego, którego rozmiarów nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzialnie przewidzieć. Ufam, że dzięki zakładanym posunięciom, do których realizacji już przystąpiliśmy, uratujemy wiele firm i miejsc pracy – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 

REKLAMA

Korzystne pożyczki obrotowe w swojej ofercie ma wciąż Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Spółka aktywnie wspiera korzystających z jej usług przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z epidemią. W skład pakietu pomocowego wchodzą również wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłat bez dodatkowych kosztów oraz wydłużenie terminów spłat pożyczek. W tej sprawie złożono już 330 wniosków, a każdy z nich rozpatrywany jest indywidualnie, aby jak najlepiej dostosować formę obsługi kredytu do potrzeb firm.

Obecnie preferencyjne, niskooprocentowane kredyty, zarówno obrotowe, jak i inwestycyjne z przeznaczeniem na przebranżowienie zasili dodatkowe 396 mln zł. Przedsiębiorcy mogą nastawić się na długą karencję spłat.

W marszałkowskiej ofercie znajdują się również mikrogranty. Są to dotacje inwestycyjne w wysokości 30 tys. złotych, których beneficjentami mogą zostać niewielkie firmy. Warunek: deklaracja utrzymania lub utworzenia nowych miejsc pracy. Dotacje mogą sięgnąć nawet 95% całej wartości przedsięwzięcia. Zaletą jest tutaj również przystępność wniosku. Liczy on sobie bowiem zaledwie jedną stronę w formacie A4.

Kolejną inicjatywą wychodzącą naprzeciw obecnym zapotrzebowaniom mają być e-bony, z myślą o przekwalifikowaniu pracowników. W tym zakresie odbywać się mają szybkie kursy, mające na celu podniesienie kompetencji cyfrowych, a także kursy, dzięki którym możliwe będzie podjęcie pracy pomocniczej w służbie zdrowia.

Program przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce został ogłoszony w zeszłym tygodniu przez marszałka województwa, a jego wartość wynosi 740 mln zł. Oprócz kwestii związanych z biznesem, pomoc ma objąć też instytucje opiekuńcze i instytucje interwencji społecznej. Środki zostaną również przeznaczone na dystrybucję środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi oraz znaczną pomoc dla szpitali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *