Marszałkowski pakiet antykryzysowy ze wsparciem dla szpitali w regionie

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego na segment medyczny przeznaczono 130 mln zł. Środki wykorzystywane są m.in. na zakup sprzętu dla wszystkich szpitali w regionie oraz ambulansów, inwestycje modernizacyjne w placówkach, a także zakupy testów przesiewowych dla personelu.

W ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego udało się już zakupić 5 nowych kartek, które służą szpitalom w Grudziądzu, Żninie, Mogilnie i Brodnicy. Kolejnych 6 ma wkrótce trafić do szpitali powiatowych w Radziejowie, Świeciu, Wąbrzeźnie i Nakle nad Notecią oraz do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Pakiet to jednak nie tylko nowe zakupy, ale i decyzje. W przyspieszonym trybie do użytku oddany zostanie nowy oddział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

REKLAMA

– Tak jak się spodziewaliśmy, jesień i zniesienie części obostrzeń spowodowały wzrost liczby zakażeń i zachorowań na Covid-19. Z satysfakcją przyjmujemy powrót do zasady szpitali jednoimiennych w rządowej strategii walki z epidemią, ale wiemy, że to nie jest remedium na wszystkie problemy – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Szybsze oddanie oddziału szpitala na toruńskich Bielanach jest efektem trudnej sytuacji epidemiologicznej. Decyzję podjął sam marszałek województwa. Oddział liczy 36 łóżek, z odstępami pozwalającymi zachować sanitarny reżim. Dodatkowe 10 łóżek dedykowanych będzie pacjentom z Covid-19. Uruchomiony ma zostać w ciągu 2 tygodni.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu w ramach pakietu zyskał 2 karetki transportowe, 13 respiratorów i 12 kardiomonitorów. Przeprowadzono także remont pomieszczeń, adaptując je na potrzeby izolatorium. Obecnie trwa tam modernizacja oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni, dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Z kolei bydgoskie Centrum Pulmonologii zyskało nowoczesny system wentylacyjny na oddziale intensywnej terapii. Centrum Zdrowia w Żninie natomiast zmodernizowało instalacje sieciowe – tlenową, powietrzną i próżniową. W szpitalu powiatowym w Mogilnie trwa remont i przebudowa oddziału chorób wewnętrznych.

Marszałkowski pakiet antykryzysowy finansowany jest ze środków unijnych, w ramach egionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pakiet wart jest 910 mln zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.