Maria Gronowska, mieszkanka gminy Łysomice, świętowała swoje 100. urodziny

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

Ostatnia taka uroczystość w gminie Łysomice miała miejsce w latach 70. ubiegłego wieku. Setne urodziny to wyjątkowy jubileusz. Rodzina stulatki świętowała razem z przedstawicielami samorządu, biorąc udział w uroczystej mszy świętej.

Uroczystość 100. urodzin Marii Gronowskiej z gminy Łysomice została zorganizowana we wtorek 25 sierpnia w łysomickim kościele. Po mszy goście świętowali przy drobnym poczęstunku w restauracji. Na wydarzeniu obecny był wójt gminy Piotr Kowal oraz przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski. Panowie wręczyli jubilatce list gratulacyjny oraz prezent, a także złożyli wyrazy szacunku oraz życzenia zdrowia i kolejnych lat radości.

REKLAMA

– To doniosły moment i niecodzienna chwila. Jubileusz pani Marii jest swoistą nagrodą za własną dbałość o zdrowie, a przede wszystkim dowodem na prawdziwą siłę charakteru, hart ducha oraz dystans do świata i samej siebie – mówi Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Maria Gronowska urodziła się w 1920 r. Miała 19 lat, gdy wybuchła wojna. Tragiczne doświadczenia wojenne nie oszczędziły także i jej rodziny. Na oczach pani Marii niemieckie wojsko zabiło jej brata. To i wiele innych wydarzeń trwale ukształtowało jej charakter, ale nie złamało ducha. Zebrane przez lata doświadczenie jubilatka chętnie przekazuje dzieciom, wnukom i prawnukom.

– Mama ma dla nas zawsze wiele życiowych rad i wskazówek, ale nigdy nie stara się na siłę kierować naszym życiem. To osoba pogodna, uśmiechnięta, gościnna. Dla każdego ma zawsze dobre słowo i każdego przyjmie z otwartymi ramionami. Nigdy się nie załamała, nawet pomimo ciężkich doświadczeń – opisuje Genowefa Ozimek, córka Marii Gronowskiej.

Pani Maria, pomimo swojego wieku, jest w dalszym ciągu aktywna. Bardzo lubi czytać i szyć na drutach. Na zdrowie także nie może narzekać, być może dlatego, że nigdy nie miała żadnych nałogów. To jeden z jej dwóch sekretów długiego życia.

– Sekret długiego życia mojej mamy? To, że jest zawsze otwarta do ludzi, całe życie jest blisko z innymi, podtrzymuje silną więź z przyjaciółmi i rodziną – podsumowuje Genowefa Ozimek.

Cały sekret tkwi w drugim człowieku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *