Manewry ratownicze i piknik rodzinny już w ten weekend. Będzie sporo atrakcji!

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

17 drużyn, dwa dni rywalizacji, piknik z atrakcjami dla całych rodzin, a to wszystko w uroczym ośrodku w Zalesiu nad Jeziorem Chełmżyńskim – tak będą wyglądać Wojewódzkie Manewry Ratowniczych.

Ostatni weekend kwietnia w gminie Chełmża upłynie pod znakiem ratownictwa. A to wszystko za sprawą trzeciej edycji Wojewódzkich Manewrów Ratowniczych. Co się kryje pod tym hasłem?

REKLAMA

Przede wszystkim rywalizacja związana z szeroko pojętym ratownictwem. Rywalizacja i zabawa. Imprezie będzie bowiem towarzyszyć piknik rodzinny pod hasłem ,,Szkolisz – Pomagasz – Ratujesz”.

Wróćmy jednak do manewrów. W trzeciej edycji rywalizacji weźmie udział 17 drużyn. W sobotę zmierzą się dorośli m.in. strażacy z ochotniczej straży pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej, strażnicy gminni i miejscy oraz ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu. W niedzielę zaś będą rywalizować uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego regionu.

Manewry rozpoczną się w sobotę o godz. 9 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach. Uczestników przywita m.in. wicewojewoda Józef Ramlau. Następnie drużyny przejadą w rejon zawodów, czyli do ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego w Zalesiu nad Jeziorem Chełmżyńskim.

– Celem nadrzędnym tego wydarzenia jest propagowanie wśród społeczeństwa, szczególnie młodego pokolenia, odruchów pomocy drugiemu człowiekowi w stanie jego zagrożenia – podkreśla Edward Kaniecki z Urzędu Gminy Chełmża, który przygotowuje imprezę.

Dla drużyn zostaną przygotowane różne scenki wzięte z życia codziennego, w których będą musieli udzielić pierwszej pomocy. W poprzednich edycjach były to np. wypadek komunikacyjny z udziałem młodzieży pod wpływem alkoholu i narkotyków, upadek z wysokości i uszkodzenie kręgosłupa, obcięcie kończyny piłą łańcuchową czy reanimacja podtopionego. Zawodnicy nie będą jednak wiedzieć wcześniej, w jakich zdarzeniach wezmą udział. – Musi być efekt zaskoczenia – mówi Kaniecki.

W niedzielę młodzi uczestnicy będą udzielać pierwszej pomocy bez użycia defibrylatora i desek ratowniczych – aż do przybycia fachowej pomocy.

Drużyny będą oceniać sędziowie: lekarze, ratownicy medyczni oraz pielęgniarki m.in. z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Przez całe manewry będzie dostępne stanowisko, gdzie zobaczymy, jak się udziela pierwszej pomocy. Znajdzie się tam nie tylko fantom, ale też defibrylator. Piknik rodzinny zaplanowano natomiast w sobotę – od godz. 10 do 16. Czeka nas tam wiele bezpłatnych atrakcji: dmuchane zamki, boisko, malowanie buziek, balony, popcorn, puzzle, klocki czy wata cukrowa.

Na zawody i piknik w sobotę dojedziemy gminnymi autobusami – łącznie przygotowano kursy na pięciu liniach. Zarówno dowozy, jak i odwozy. Rozkłady jazdy autobusów są dostępne na stronie gminachelmza.pl.

Finał manewrów czeka nas o godz. 14 w niedzielę. Wówczas impreza znów przeniesie się do sali gimnastycznej w Pluskowęsach, gdzie zostaną wręczone nagrody. Zobaczymy wówczas także pokaz zuchów i kilkulatków z młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy przedstawią, jak radzą sobie z udzielaniem pierwszej pomocy.

III Wojewódzkie Manewry Ratownicze organizują wspólnie wójt gminy Chełmża, OSP Gminy Chełmża oraz starosta toruński. Patronat nad imprezą objęli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, komendant wojewódzki straży pożarnej Janusz Halak.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *