Mamy nowego przewodniczącego rady i zarząd powiatu [ZDJĘCIA]

Box2 Lubicz Powiat toruński Wiadomości

Dzisiejsza sobota była dla powiatu toruńskiego wyjątkowa. Dzięki temu, że na ten dzień wyznaczono pierwszą sesję nowej rady, urząd pracował normalnie. Pomimo tego że już wcześniej wiadomo było, jak ułoży się nowy zarząd, na sesji nie zabrakło emocji. 

Przypomnijmy, że w składzie rady znalazły się cztery ugrupowania. Ze względu na wzrost liczby mieszkańców liczba mandatów zwiększyła się do 23. PiS ma siedem mandatów, Koalicja dla Powiatu sześć, Obywatelski Komitet Samorządowy sześć, a “Przymierze Samorządowe” cztery.

REKLAMA

Podczas sesji nieobecny był Marek Kuffel, którego mandat zostanie wygaszony, ponieważ został wiceburmistrzem Chełmży. Na jego miejsce do rady wejdzie Rafał Lewandowski, który dziś jeszcze nie mógł brać udziału w głosowaniu.

Bezwzględna większość głosów w takim układzie wynosiła 12 i tylu właśnie na sesji znajdowało się radnych nowej koalicji – Obywatelskiego Komitetu Samorządowego i PiS. Łatwo policzyć, że podczas pierwszej sesji wystarczyłby jeden głos, a dzisiejsze wybory mogłyby być bardzo ciekawe.

Obrady sesji prowadził radny senior, dopóki nie wybrano nowego, a został nim Paweł Polikowski z PiS. Jego kontrkandydatem był nominowany przez KdP dotychczasowy przewodniczący Tomasz Zakrzewski. Nowy szef rady powiatu toruńskiego dziękując za wybór, zapowiedział, że będzie się wzorował na swoim poprzedniku.

Spośród trzech nominowanych wiceprzewodniczących: ponownie Tomasza Zakrzewskiego nominowanego z KdP, Mirosławy Kłosińskiej nominowanej przez Marka Olszewskiego z OKS i Leszka Syroki z PiS, zwyciężyła ostatnia dwójka. Zatem za stołem prezydialnym podczas obrad zasiądą tylko przedstawiciele OKS i PiS. Mirosława Kłosińska jest radną po raz trzeci, obecnie pracuje jako sekretarz gminy Obrowo. Leszek Syroka jest radnym zasiadającym w tym gremium najdłużej.

Najbardziej emocjonująca część sesji, czyli wybory nowego starosty rozpoczęła nominacja na to stanowisko Mirosława Graczyka. Uzasadnienie wygłosiła Edyta Zakrzewska, streszczając jego długoletnią karierę w samorządzie.

– Nie wystarczy słów, żeby opisać dokonania pana Graczyka jako samorządowca – mówiła. -To człowiek dialogu i kompromisu, partner dla gmin.

Kazimierz Kaczmarek zgłosił kandydaturę Marka Olszewskiego, wskazując na jego 27-letnie doświadczenie w samorządzie. Aby odbyły się wybory starosty, konieczne były zmiany w regulaminie, na których konieczność zwrócił Michał Ramlau, ponieważ zapisane tam były nieaktualne liczby głosów, koniecznych do przegłosowania wyboru, wcześniej wystarczyło ich 11.  Starostą został wybrany Marek Olszewski.

– Jest to ogromna godność i wyzwanie dla mnie – powiedział nowy starosta Marek Olszewski. – Dziękuję ustępującemu staroście, tobie Mirku. Nie byliśmy rywalami i obyśmy nadal odnajdowali wspólny język. Funkcje, jakie otrzymujemy od wyborców, to nie łup ani zdobycz, to zobowiązanie do służby, chociaż podczas wyborów dominuje terminologia batalistyczna. Samorząd (powiat, dop. AZ) to nie dziesiąta gmina w powiecie, tylko ten, który pomaga samorządom w problemach międzygminnych.

Ustępujący starosta Mirosław Graczyk wyraził nadzieję na współpracę i zapowiedział, że będzie starał się być zawsze pomocny nowemu staroście. Wyrażając gotowość współpracy, wspomniał również o budżecie, którego projekt stworzyła poprzednia rada. Na rok 2019 został zaprojektowany bez deficytu, co więcej z rezerwami finansowymi, które mogą umożliwić radnym nowej kadencji rozszerzenie inwestycji lub zaprojektowanie nowych.

Pierwszym sprawdzianem współpracy było głosowanie w sprawie wyboru wicestarosty. Kandydatem Marka Olszewskiego został Michał Ramlau z PiS. Jest to jego trzecia kadencja w radzie. Niegdyś pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, następnie w Urzędzie Gminy w Obrowie, potem został doradcą politycznym ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ostatnio zaś awansował na szefa jego gabinetu. Uzyskał 12 głosów za, dwa przeciw i aż osiem głosów nieważnych.

Pozostałymi członkami zarządu zostali Kazimierz Kaczmarek, Janusz Kononiuk i Łukasz Kowalski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.