Mammobus odwiedził we wtorek Kijewo Królewskie. Kiedy kolejne badania?

Box2
fot. Pixabay

Panie mieszkające na terenie gminy Kijewo Królewskie mogły wziąć udział w bezpłatnych badaniach mammograficznych. Badania zorganizowane zostały 18 czerwca przez Urząd Gminy Kijewo Królewskie oraz Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Mammobus zaparkował w miniony wtorek przy stadionie sportowym. Bezpłatne badania mammograficzne dedykowane były paniom w wieku 50-69 lat, które nie miały ich robionych w ostatnich 24 miesiącach.

REKLAMA

– Badania mammograficzne są prowadzone w Polsce na szeroką skalę od 2007r. w ramach “Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” – informuje Tomasz Mierzwa, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy. – Nie potrzeba skierowania, jest to badanie bezpłatne.

Zadaniem programu jest poprawa wyników leczenia raka piersi poprzez wykrycie jak najwcześniejszych postaci tego nowotworu.

– Program ten, już w chwili obecnej dokonał olbrzymich zmian w strategii leczenia pacjentek z rakiem piersi – dodaje Tomasz Mierzwa. – Obecnie w Centrum Onkologii w Bydgoszczy u blisko 70% pacjentek dokonuje się tzw. leczenie oszczędzające, podczas gdy 10 lat wstecz proporcje były odwrotne- i przeważało wykonywanie amputacji. Badania terenu Chełmińskiego są inicjatywą Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Zgłaszalność do badań uznać trzeba ciągle za niezbyt zadowalającą. Do badań tych zgłasza się ok 45% uprawnionych osób. Dążymy do uzyskania 75%.

Następne badania mammograficzne w Kijewie Królewskim odbędą się już w lipcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *