Mali wynalazcy z podstawówki w Czernikowie

Box2 Czernikowo Wiadomości
Jeden z nagrodzonych wynalazków - bujaczkometr. Fot. nadesłane

Ekologiczna kabina prysznicowa, Bujaczkometr czy Robomietek… to tylko niektóre ze zrealizowanych konceptów. Młodzi uczestnicy konkursu wykazali się nie tylko dużą kreatywnością, ale przede wszystkim wrażliwością na aktualne potrzeby społeczne. 

Konkurs „Mój innowacyjny wynalazek” organizowany był przez Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji pod patronatem marszałka województwa, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty i Urzędu Patentowego. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Czernikowie, brali udział w rywalizacji już po raz drugi. W konkursie wystartowało ok. 50 osób.

REKLAMA

Pracowaliśmy metodą projektu. Na początku dzieci brały udział w pogadankach na temat wynalazczości i wynalazków. Kolejnym krokiem było przygotowanie projektu. To były w 100 proc. pomysły dzieci, ale zawsze mogły one liczyć na nasze wsparcie. Potem uczniowie samodzielnie wykonywali prototypy – wyjaśnia Agnieszka Burak, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie.

Przy realizacji wynalazków dzieci korzystały z dostępnych materiałów, np. kartonów i mechanizmów z zabawek. Został m.in. wykorzystany zespół elementów znajdujących się w samochodzie sterowanym pilotem. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 lutego w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Na podium stanęła Lena Wieczyńska z klasy III, która zajęła trzecie miejsce za stworzenie ekologicznej kabiny prysznicowej. Wyróżnienia także przypadły w udziale uczennicom klas III. Zdobyły je Natalia Falgowska za Bujaczkometr, Natalia Szychowska za zasiewacz cebulek ogrodowych oraz Alicja Tomczyk za Robomietka. Doceniona została również Natalia Sztramkowska z klasy V za stworzenie robota, noszącego książki do szkoły. 

Robomietek służy doświetlaniu dróg i przejść dla pieszych, zwiększając bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W ekologicznej kabinie prysznicowej można wykorzystywać wodę opadową, odpowiednio przefiltrowaną, a zasiewacz cebulek ogrodowych ułatwia pracę w ogrodzie – tłumaczy Agnieszka Burak.

To jednak nie koniec nagród. Podstawówka w Czernikowie także zdobyła nagrodę specjalną, ufundowaną przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w postaci warsztatów druku 3D. To nie pierwszy sukces czernikowskiej szkoły na polu wynalazczości. W 2014 r. jeden z jej uczniów zdobył dla placówki tytuł „Ambasady Szkolnych Wynalazców”, przyznawany przez Urząd Patentowy.

Jestem bardzo zadowolony, że twórczość techniczna naszych dzieci jest doceniana i nagradzana – podsumowuje Dariusz Chrobak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernikowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *