Łysomicki GOPS realizuje dwa projekty społeczne [ZDJĘCIA]

Box1 Łysomice Wiadomości
Dzieci z terenu gminy Łysomice na zajęciach, organizowanych przez GOPS
Realizacja projektów ruszyła pod koniec marca. Fot. nadesłane

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łysomicach przy współpracy z gminą Łysomice realizuje dwa projekty grantowe, finansowane dzięki środkom pieniężnym z LGD Ziemia Gotyku. Pierwszy z nich ma na celu zacieśnienie rodzinnych więzów, a drugi skupia się na edukacyjnym wsparciu dzieci i młodzieży.

Łysomicki GOPS działa pełną parą i nie ustaje w wysiłkach aktywizacji lokalnej społeczności. Aktualnie realizuje m.in. projekt „Lider dla rodzin”, który wystartował 30 marca. Uczestniczy w nim łącznie 25 osób – ośmioro mam i ich siedemnaścioro dzieci. Uczestnicy spotykają się co tydzień w środy oraz w jedną sobotę w miesiącu w nowo wyremontowanym budynku po byłym GS-ie w Łysomicach.

REKLAMA

– Dla uczestników projektu przygotowane zostały m.in. zajęcia z terapeutą rodzinnym, psychologiem, socjoterapeutą, terapeutą ds. uzależnień oraz z dietetykiem. Dodatkowo planujemy organizację warsztatów kulinarnych, cyrkowych i z rękodzieła – wymienia Anna Tokarska, kierownik GOPS-u w Łysomicach. – To jednak nie wszystko, bo na uczestników projektu w okresie letnim czekają także dwie wycieczki do ośrodków krzewienia kultury, takich jak kino czy planetarium w Toruniu.

Zajęcia w ramach projektu „Lider dla rodzin” zakończą się w lipcu.

– Projekt ma na celu integrację rodzin. Chcemy pokazać uczestnikom, czyli w tym wypadku mamom i ich pociechom, jak kreatywnie mogą wspólnie spędzić czas. Obecnie tego czasu mamy coraz mniej, jesteśmy zabiegani, żyjemy szybko, otoczeni elektroniką, i często zapominamy, jak twórczo spędzać czas z dziećmi i poprzez zabawę rozwijać ich umiejętności – tłumaczy Anna Tokarska. – Realizowany projekt to także szansa, aby poprawić relacje rodzinne.

To jednak nie wszystko. W ramach prowadzonych działań wyłoniony zostanie ponadto lider społeczny, czyli osoba, która po zakończeniu projektu przejmie rolę organizowania życia społecznego na terenie danego sołectwa. Pozwoli to w przyszłości na samodzielne integrowanie się lokalnej społeczności, bez udziału podmiotów zewnętrznych.

Drugi z projektów, „Dzieci i młodzież naszą przyszłością”, skierowany jest do najmłodszych mieszkańców gminy Łysomice w wieku 6-18 lat. Zajęcia w ramach tego projektu prowadzone są w Klubie Młodzieżowym w świetlicy wiejskiej w Wytrębowicach. Uczestniczy w nim 15 osób, a zajęcia będą trwały do czerwca.

– Dzieci i młodzież spotykają się dwa razy w tygodniu oraz podczas jednej soboty w miesiącu. W ramach projektu zatrudniona jest osoba prowadząca klub, terapeuta ds. uzależnień, pedagog, który diagnozuje dzieci oraz trójka korepetytorów z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki – mówi Anna Tokarska. – W soboty dzieci mają zajęcia sportowe z elementami samoobrony. Mogą także uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, cyrkowych i rękodzielniczych, podobnie jak uczestnicy poprzedniego projektu.

Zwieńczeniem realizacji obydwu projektów będzie wspólna wystawa prac plastycznych uczestników, wykonywanych w ramach prowadzonych zajęć. 

– Wstęp na wystawę będzie wolny, aby zintegrować mieszkańców gminy z uczestnikami projektu – podsumowuje Anna Tokarska. – Cieszy nas zarówno duże zainteresowanie mieszkańców projektami, jak też satysfakcja uczestników z osiąganych efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.