Łysomice: świętowali Złote Gody

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

W czwartek 4 listopada trzy pary zamieszkałe w gminie Łysomice – państwo Gabriela i Marian Bukalscy z Gostkowa, państwo Gabriela i Henryk Paczkowscy z Kamionek Dużych oraz państwo Alicja i Jerzy Wilczkowie z Turzna – obchodziły Złote Gody. Z okazji 50 lat przeżytych w jednym związku małżonkowie zostali uhonorowani Medalami Prezydenta RP „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Gabriela i Marian Bukalscy związani są z miejscowością Gostkowo od momentu ślubu w 1971 r. Doczekali się czwórki dzieci – jednej córki i trzech synów, a także dwóch wnuków i jednej wnuczki. Pan Marian pracował jako murarz, natomiast pani Gabriela zajmowała się ogniskiem domowym. Gdy dzieci dorosły i usamodzielniły się, podjęła pracę w miejscowym kiosku „Ruchu”. Małżonkowie podkreślają, że chociaż dzieli ich ponad dekada różnicy wieku, nigdy tego nie odczuwali. Receptą na udany związek jest szacunek, miłość i wyrozumiałość, a także dystans do siebie i poczucie humoru. Kluczowe znaczenie ma bliskość w każdej życiowej sytuacji. Jak mówi pani Gabriela, nie wolno kłaść się do łóżka bez przytulenia, ani nie powinno się rozpoczynać dnia bez buziaka na „dzień dobry”.

REKLAMA

Gabriela i Henryk Paczkowscy są mieszkańcami gminy Łysomice od lat 80. Pani Gabriela pracowała w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, a pan Henryk był młynarzem. Gdy mąż awansował na stanowisko kierownika młyna w Kamionkach Dużych, pani Gabriela, by pracować wspólnie z nim, zatrudniła się jako magazynier w młynie. Małżeństwo doczekało się dwóch synów. Jeden z nich niestety zmarł tragicznie. Państwo Paczkowscy mają jedną wnuczkę, z której są bardzo dumni. Zdaniem pani Gabrieli receptą na długoletni udany związek jest wzajemne poświęcenie i skłonność do ustępstw. Choć państwo Paczkowscy obchodzą jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego, są ze sobą dłużej. Żyją razem od 55 lat. Po przejściu na emeryturę pani Gabriela zaangażowała się w działalność społeczną. Od ponad 20 lat aktywnie działa w KGW w Kamionkach Dużych. Jak podkreślają oboje, są bardzo zżyci z lokalną społecznością.

Alicja i Jerzy Wilczkowie z gminą Łysomice związani są od lat 70. Poznali się podczas pracy przy żniwach. Początkowo mieszkali w Kamionkach Małych, a od 1978 r. związani są z Turznem. Mają jednego syna i dwie córki, doczekali się także dwoje wnucząt i jednego prawnuka. Jak podkreśla pani Alicja, w życiu bywa raz lepiej, raz gorzej, jednak oboje stawiali na pierwszym miejscu dobro rodziny i dzieci, co scementowało ich związek na dobre i na złe.  Aktu dekoracji Medalami Prezydenta RP „Za długoletnie pożycie małżeńskie” dokonali wójt gminy Łysomice Piotr Kowal oraz przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski w asyście kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszki Jankierskiej-Wojdy. Na małżonków czekały kwiaty, podziękowania i okolicznościowy tort. Gospodarze wydarzenia złożyli parom serdeczne gratulacje i życzyli zdrowia. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Małżonkowie wspominali, jak 50 lat temu składali sobie przysięgę, a obecnie podziękowali sobie za minione lata.

To była piękna, wzruszająca uroczystość – mówi Agnieszka Jankierska-Wojda, kierownik USC w Łysomicach. – Namawiam wszystkie pary, które obchodzą 50-lecie małżeństwa, a także ich rodziny, by zgłaszały się do naszego urzędu. Coraz mniej jest małżeństw, które mogą poszczycić się tak długim pożyciem, dlatego chcemy celebrować pary, którym to się udało. Wyjaśnimy, co należy zrobić, by zostać uhonorowanym prezydenckim medalem „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Uroczystość przebiega z zachowaniem reżimu sanitarnego, dlatego nie należy się obawiać zakażenia koronawirusem – zapewnia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *