Łysomice: pomagają nie tylko od święta

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

Z okazji Bożego Narodzenia w gminie Łysomice zorganizowano kolejną akcję „Samorządowa świąteczna paczka”. Ze wsparciem dla potrzebujących jak co roku ruszyli mieszkańcy oraz wiele gminnych instytucji i organizacji, m.in. pracownicy Urzędu Gminy i radni, a także KGW i OSP. Wielkie serce mieszkańcy gminy okazali także dwóm rodzinom poszkodowanym w listopadowym pożarze domu w Gostkowie. W sumie udało się dla nich zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niebawem zaś pełną parą ruszą przygotowania do styczniowego finału WOŚP – pierwsze aukcje internetowe, tym razem na rzecz diagnostyki i leczenia chorób wzroku u dzieci, już się rozpoczęły.

„Samorządowa świąteczna paczka” to doroczna akcja, w ramach której instytucje i organizacje z terenu gminy Łysomice przygotowują wsparcie materialne dla osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Już tradycyjnie w przygotowanie bożonarodzeniowych paczek włączyli się pracownicy Urzędu Gminy oraz gminni radni (przygotowali paczki dla dwóch rodzin), Szkoła Podstawowa w Łysomicach (przekazała paczki dla trzech rodzin), Przedszkole Publiczne „Jelonek” w Papowie Toruńskim (trzy rodziny), KGW w Turznie (dwie rodziny), OSP w Lulkowie (jedna rodzina), LZS Mustang Ostaszewo (trzy rodziny).

REKLAMA

Wszyscy przygotowują paczki zgodnie z potrzebami odbiorców zadeklarowanymi w rozmowach z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Są to przede wszystkim artykuły spożywcze, środki czystości, artykuły higieniczne i inne codziennego użytku, odzież, a także m.in. słodycze i zabawki dla dzieci.

W ramach akcji prowadzone są zbiórki rzeczowe i finansowe na rzecz wytypowanych przez GOPS rodzin z terenu gminy Łysomice – wyjaśnia zasady akcji Anna Tokarska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Staramy się dowiedzieć, jakie są ich potrzeby i marzenia. Np. w tym roku strażacy – ochotnicy z Lulkowa, którzy uczestniczą w akcji po raz pierwszy, zebrali tonę ekogroszku dla jednej z rodzin. Chwila przekazania opału była wzruszającym wydarzeniem zarówno dla obdarowanych, jak i obdarowujących.

Tradycyjnie w akcję zaangażowani byli także radni gminy Łysomice, którzy przygotowali dary wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy. Wśród podarunków były m.in. nowa pralka, ubrania, buty, produkty spożywcze i chemia domowa, ale też upominki świąteczne – zabawki, gry, biżuteria.

“Samorządowa świąteczna paczka” już od wielu lat stanowi dowód, że jako lokalna społeczność potrafimy i chcemy sobie pomagać – mówi Robert Kożuchowski, przewodniczący Rady Gminy Łysomice. – Jesteśmy solidarni i nie zostawiamy nikogo z naszych sąsiadów w potrzebie.

Potwierdzeniem tych słów jest spontaniczna pomoc, jakiej doświadczyli poszkodowani w listopadowym pożarze domu w Gostkowie (więcej o tej akcji pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Poza Toruń”). W sumie na rzecz pogorzelców udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Swoją cegiełkę dołożyli także radni gminy Łysomice, przeznaczając dla poszkodowanych diety w kwocie 15,2 tys. zł. Każda z rodzin otrzymała także 6 tys. zł zapomogi z budżetu gminy.

Obecnie rozpoczynają się przygotowania do gminnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia 2022 r. Celem zbiórki będzie poprawa jakości diagnostyki i leczenia chorób wzroku u dzieci. Ostatnio wolontariusze z Łysomic zebrali imponującą kwotę ponad 180 tys. zł. Czy tym razem ustanowią nowy rekord?

2 thoughts on “Łysomice: pomagają nie tylko od święta

 1. Wszytkie twarze z tego zdjęć nie napiszą taki artykuł ile teraz biorą kasy PO PODWYŻKACH.
  ILE ZARABIA RADNY KTÓRY TYLKO POZUJE D0 ZDJĘĆ PONAD 2500 NA REKE.
  WÓJT PONAD 18 000 ZL.
  NIECH KUPIĄ TE PREZENTY ZE SWOICH PENSJI
  A NIE Z NASZYCH PODATKÓW !
  WYNAGRODZENIE RADNEGO 2500 ZA DWA SPOTKANIA W MIESIĄCU TO JEST CHANSTWO.
  ŻEBY SIĘ CHWALIĆ POMOCĄ Z NADZYCH PODATKÓW TO SKU…….

 2. pelna zgoda
  z powyższym wpisem
  kto jest za ?
  zeby taką promocję własnych twarzy radni o wójt robili za własne pieniądze a nie z podatków podatników i wyborców mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.