Łysomice: Dyskutowali o książkach z Robertem Małeckim

Box2 Kultura Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

27 października Gminna Biblioteka Publiczna w Łysomicach zorganizowała spotkanie autorskie z pisarzem Robertem Małeckim. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu.

Robert Małecki jest autorem powieści kryminalnych oraz thrillerów, których akcja osadzona jest często w Toruniu i Chełmży. Za swoją twórczość został nagrodzony m.in. prestiżową Nagrodą Wielkiego Kalibru. Podczas spotkania, które odbyło się w zmodernizowanym budynku GS Łysomicach, Robert Małecki promował swoją najnowszą powieść „Najsłabsze ogniwo”. To thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Co ciekawe, jego akcja osadzona jest w jednej z podtoruńskich wsi. Egzemplarze książki zostały ufundowane przez Urząd Gminy Łysomice.

REKLAMA

Podczas trwającego półtorej godziny wydarzenia Robert Małecki barwnie opowiadał o początkach drogi pisarskiej, inspiracjach literackich i doskonaleniu warsztatu pisarskiego – relacjonują organizatorzy spotkania. – Pisarz okazał się bardzo przystępnym, towarzyskim człowiekiem, który szybko skraca dystans. Chętnie odpowiadał na pytania, także te niezwiązane bezpośrednio z jego twórczością literacką. Na zakończenie spotkania można było podejść, porozmawiać i zdobyć książkę z autografem autora.

Robert Małecki jest bardzo popularnym autorem w naszym regionie – mówi Agnieszka Ziemba, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. – W naszym księgozbiorze znajdują się wszystkie jego książki, a czytelnicy często o nie pytają. Literatura kryminalna to dziś poczytny gatunek, a dodatkowym atutem powieści Małeckiego jest fakt, że ich akcję autor osadził w Toruniu i Chełmży. Wielu odbiorców podkreśla, że znajomość tych miejsc, jak uliczki toruńskiej Starówki czy okolice Jeziora Chełmżyńskiego, stanowi dla nich dodatkową atrakcję w czasie lektury – dodaje Agnieszka Ziemba.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Dyskusyjny Klub Książki w Łysomicach działa od 2012 r. Członkowie klubu spotykają się średnio raz w miesiącu, by dyskutować o wcześniej wybranej lekturze. Książki wypożyczane są z Książnicy Kopernikańskiej. Szczególnie chętnie klubowicze wybierają reportaże.

Nasze spotkania to nie tylko rozmowa o książkach. Polecamy sobie, co warto obejrzeć w kinie, teatrze czy operze. Spotkania nieraz trwają nawet trzy godziny, wręcz nie możemy się rozstać – mówi Agnieszka Ziemba, która jest moderatorką dyskusji DKK. – Zdarza się, że ktoś nie zdąży przed spotkaniem przeczytać umówionego tytułu. Zachęcamy go, żeby mimo to nie rezygnował ze spotkania, ale przyszedł posłuchać, co myślą o książce inni i ewentualnie zdecydował, czy chce ją przeczytać, czy nie.

Dyrektorka Gminnej Biblioteki w Łysomicach podkreśla, że do klubu mogą w każdej chwili dołączyć nowe osoby. Obecnie klub liczy 7 stałych członków. Oprócz dyskusji o książkach, spotykają się czasem towarzysko, a ich znajomości przenoszą się także na prywatny grunt.

Dla mnie jako koordynatora to ważne, że członkowie naszego klubu dobrze czują się ze sobą – zapewnia Agnieszka Ziemba. – Właśnie temu mają służyć te spotkania – by dzielić się swoimi wrażeniami, doświadczeniami, wymieniać opinie na różne tematy, inspirując się przeczytaną książką.

Najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Łysomicach odbędzie się 14 grudnia. Omawiana będzie powieść Anny Dziewit-Meller „Od jednego Lucypera”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *