Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapisz się na bezpłatne badania kolonoskopowe

Box2 Lubicz Powiat toruński
Fot. Pixabay

Nowotwór jelita grubego rozwija się przez długi czas, nie dając żadnych objawów. Wcześnie zdiagnozowany daje szansę na całkowite wyleczenie.

Kolonoskopię, czyli badanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego, powinna wykonywać każda osoba już po 35 roku życia. W ramach unijnego projektu „Lepiej zapobiegać niż leczyć – kompleksowy program  profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego” mieszkańcy gminy Lubicz mogą do badania przystąpić bezpłatnie.

REKLAMA

Zapisy na kolonoskopię przyjmuje Anna Szatkowska w Biurze Podawczym w Urzędzie Gminy Lubicz przy ul. Toruńskiej 21, w pokoju nr 9 lub telefonicznie pod nr 56 621 21 40.

Dla osób wyrażających chęć wzięcia udziału w projekcie zorganizowane zostanie szkolenie. Te odbędzie się 9 maja o godz. 17.00 w świetlicy w Lubiczu Górnym przy ul. Bocznej 4. Poprowadzi je dr Magdalena Wojciechowska.

Na spotkaniu m.in. przekazany zostanie preparat niezbędny do przeprowadzenia badania kolonoskopowego i ustalony jego indywidualny termin.

Kto może wziąć udział w badaniu? Projekt skierowany jest do osób w wieku od 25 do 65 lat. W pierwszej grupie (25-39 lat) do kolonoskopii przystąpić powinni mieszkańcy, u których w rodzinie występuje dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). Udział w projekcie zaleca się także osobom w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznanym rakiem jelita grubego oraz mieszkańcom w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego.

Jak należy się przygotować do kolonoskopii? Wskazane jest, by na 24-48 godzin przed badaniem pacjent przeszedł na dietę płynną i zaprzestał spożywania stałych pokarmów, kawy, alkoholu, napojów gazowanych. W tym czasie należy także przyjmować preparaty przeczyszczające. O konieczności ich stosowania powinien powiadomić lekarz. 

Czy zabieg ten boli? Jest to badanie nieprzyjemne i mało komfortowe, dla większości osób także bolesne. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje leki uspokajające i znieczulenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *