Lekcje w altanie. Szkoła Podstawowa w Małej Nieszawce organizuje nietypowe zajęcia

Box2 Powiat toruński Wielka Nieszawka
Fot. nadesłane

Wiosna sprzyja zajęciom na łonie przyrody. Od teraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce mają dodatkową przestrzeń lekcyjną na świeżym powietrzu. „Zielona klasa” powstała dzięki wygranej w konkursie grantowym „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen „Dar serca”.

„Zielona klasa” to drewniana altanka, która pomieści uczniów z każdej klasy (jej wymiary to 6 m na 4 m).

REKLAMA

– W piątek 5 kwietnia odbyły się w niej pierwsze zajęcia przyrodnicze i techniczne – mówi dyrektorka Szkoły Podstawowej w Małej Nieszawce Teresa Juda. – Dzieci były bardzo zadowolone, że część lekcji odbywać się będzie w tak nietypowej scenerii. Zakładamy, że „Zielona klasa” będzie służyć placówce jako poszerzenie przestrzeni edukacyjnej, a więc przy sprzyjającej pogodzie będziemy tam organizować lekcje na co dzień.

Dyrektorka przyznaje, że Szkoła Podstawowa w Małej Nieszawce w związku z reformą edukacji i demografią ma problemy lokalowe. W ostatnich 6 latach liczba uczniów w szkole podwoiła się, przez co trzeba było wprowadzić dwuzmianowy system nauczania. Obecnie uczęszcza tam 267 uczniów.

Jednym z atutów „Zielonej klasy” jest więc powiększenie przestrzeni lekcyjnej stosunkowo niewielkim kosztem. Jest to również forma atrakcyjnego zagospodarowania terenu poza szkolnymi murami.

Placówka dysponuje jedynie niewielkim boiskiem, na którym trudno było przeprowadzić zajęcia z wychowania fizycznego w większej grupie – uczniowie regularnie chodzą do pobliskiego orlika, oddalonego o 1 km od szkoły. Poza tym jest plac zabaw przeznaczony głównie dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej.

Teraz dzieci będą na świeżym powietrzu nie tylko spędzać przerwy, ale też uczestniczyć w normalnych lekcjach.

– „Zielona klasa” pozwoli na wzbogacenie, uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego na lekcjach różnych przedmiotów – deklaruje Teresa Juda. – Korzyści z tego projektu jest sporo: wzrost kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, w tym wzrost świadomości ekologicznej, możliwość spędzania przerw i czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu, a co za tym idzie, poprawa kondycji fizycznej i stanu zdrowia uczniów. Przede wszystkim będziemy jednak mogli przeprowadzać żywe lekcje w otoczeniu przyrody, poprowadzić zajęcia w nietypowy sposób, który rozwija kreatywność uczniów. Możliwości są nieograniczone – będziemy przeprowadzać doświadczenia z zakresu przyrody czy matematyki, ale też np. w ramach zajęć plastycznych pracować z uczniami w grupach – tłumaczy dyrektorka Szkoły Podstawowej w Małej Nieszawce.

„Zielona klasa” docelowo będzie wyposażona w stoły i ławki. Ponadto zostanie zagospodarowany teren wokół altany – pojawią się zewnętrzne plansze edukacyjne oraz urządzenia dydaktyczne, np. stacje pogody. Wszystko po to, by uczyć atrakcyjnie i rozwijać u dzieci ciekawość świata wokół nas.

Dotacja z konkursu grantowego Fundacji Orlen „Dar serca” wyniosła 10 tys. zł. Całkowity koszt montażu „Zielonej klasy” pochłonął jak dotąd 17 tys. zł – brakującą kwotę udało się zebrać dzięki wsparciu materialnemu Rady Rodziców oraz indywidualnych darczyńców. Fundusze na wyposażenie „Zielonej klasy” w stoły i ławki wciąż są zbierane.

W uroczystym otwarciu „Zielonej klasy” wzięli udział m.in. wójt Krzysztof Czarnecki, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Małej Nieszawce Teresa Juda oraz przedstawiciele Rady Rodziców: Hanna Solarczyk-Szwec, Michał Dąbrowski, Magdalena Muszyńska. Wydarzenie obfitowało w atrakcje dla uczniów: zajęcia sportowe i miniplayback show.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *