Legia Chełmża nie zagra w IV lidze. Powodem problemy finansowe

Box2 Chełmża Sport Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Zarząd KS Legia Chełmża podjął decyzję o wycofaniu drużyny z czwartoligowych rozgrywek. Powodem są problemy finansowe klubu, groźba zadłużenia oraz brak sponsorów. Oświadczenie w tej sprawie opublikowano na Facebooku. O sprawie wie też Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej, który podjął już decyzję o tym, kto zajmie miejsce Legii w rozgrywkach.

W komunikacie opublikowanym na facebookowej stronie klubu czytamy:

REKLAMA

Zarząd KS Legia Chełmża po analizie budżetu,braku wsparcia sponsorów i co za tym idzie brakiem perspektyw utrzymania drużyny seniorów na poziomie rozgrywek w IV lidze postanowił wycofać drużynę z IV ligi. Dalszy udział w rozgrywkach na tym poziomie skutkowałoby potężnym zadłużeniem klubu,do czego nie chcieliśmy dopuścić i na co nie możemy sobie pozwolić. W związku z tym zdecydowaliśmy o wystartowaniu w rozgrywkach A klasy. Dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy ofiarnie walczyli o utrzymanie IV ligi za ich zaangażowanie za serce i pot zostawiony na murawie,za godne reprezentowanie naszego klubu i miasta i życzymy im powodzenia na boiskach w rundzie jesiennej! A naszym zawodnikom, którzy zdecydowali się grać dla swojego klubu i miasta w niższej klasie rozgrywkowej życzymy powodzenia! Dziękujemy również wszystkim, którzy wspierają nasze działania klubowe w tych trudnych czasach.

Miejsce Legii zajmie Cuiavia Inowrocław. Klub z Chełmży postanowił wystartować w A klasie, rozgrywki na tym poziomie rozpoczęły się w miniony weekend, jednak K-PZPN nie opublikował jeszcze zaktualizowanego terminarza spotkań.

Decyzja zarządu klubu była dość szeroko komentowana przez kibiców. Jedni wyrażali żal z powodu problemów z jakimi mierzy się drużyna, inni wskazywali na to, iż władze miasta niedostatecznie finansowały piłkę nożną. Zarząd postanowił raz jeszcze zabrać głos w celu wyjaśnienia motywów swojej decyzji:

Jesteśmy nowym zarządem od 1,5 roku i niestety już na starcie pandemia pokrzyżowała nam plany, bardzo trudno było i jest nadal pozyskać sponsorów na utrzymanie drużyny seniorskiej, aby kontynuowała grę na poziomie IV ligi. Prosiliśmy o wsparcie “tych dużych i tych malutkich”, staraliśmy się nawet wyjść poza lokalne firmy, ale niestety pandemia zmieniła priorytety wszystkich ludzi w kwestii inwestowania budżetów firmowych w okresie lockdownów. Informowaliśmy na wiosnę o problemach finansowych klubu, więc dziwi nas teraz reakcja na naszą decyzję. Bez wsparcia sponsorów nie ma drużyny na poziomie IV ligi i tego nie musimy tłumaczyć chyba nikomu, kto choć trochę interesuje się sportem – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w sobotę.

Podkreśla się także, na co przeznaczane jest wsparcie samorządowe, stanowiące główne źródło utrzymania zespołu:

Wsparcie, które otrzymujemy z Urzędu Miasta w formie dotacji, ściśle określa przeznaczenie tych środków na działalność klubową ( tj.wynagrodzenie trenerów wszystkich drużyn, transport wszystkich zawodników na mecze ligowe, obsadę sędziowską, obsługę biura, obsługę medyczną podczas meczy, zakup sprzętu i strojów sportowych, organizowanie obozów i imprez dla dzieci i młodzieży trenujących w naszym klubie itp.itd) ,ale nie na wzmocnienia czy wynagrodzenia zawodników.

W dalszej części komunikatu możemy przeczytać, iż zarząd, kierownicy drużyn i działacze klubowi działają w ramach wolontariatu, a głównym celem Legii jest aktualnie utrzymanie stabilności finansowej, co byłoby niemożliwe w przypadku pozostania w IV lidze, która wymaga większych nakładów finansowych niż A-klasa. Podziękowano również kibicom wspierającym klub z własnych środków.

Poinformowano również, że do zespołu wraca trener Tomasz Urbański, który pracował już w Legii Chełmża i wprowadził ją do IV ligi w sezonie 2015/16. Wcześniej też był zawodnikiem tej drużyny.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *