Lasy Państwowe niedostępne dla odwiedzających

Box2 Wiadomości
Nad respektowaniem zakazu czuwać będzie Straż Leśna. Fot. Pixabay

Od 3 kwietnia do odwołania obowiązuje zakaz wstępu na tereny zarządzane przez Lasy Państwowe. Co prawda jest on tymczasowy, ale w chwili obecnej można zapomnieć o spacerze leśnymi ścieżkami. Zakaz obejmuje również parki narodowe. 

Jeszcze niedawno zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przypominał o zachowaniu środków ostrożności i zasadach bezpieczeństwa podczas pobytu w lasach. W wydanym 25 marca komunikacie zwracał uwagę na wzrost zainteresowania lasami i coraz większą liczbę odwiedzających. I właśnie wspomniany wzrost przyczynił się do decyzji z początku kwietnia o zakazie wstępu. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo wzięła górę nad chęcią obcowania z przyrodą. Mimo apeli o ostrożność, w lasach odbywały spotkania towarzyskie i pikniki, które potencjalnie stwarzały ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa. 

REKLAMA

Wstępnie zakaz ma obowiązywać do 11 kwietnia – takie jest zalecenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Prawdopodobnie jednak potrwa on dłużej. Wprowadzenie go we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju wynika z polecenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, dotyczącego walki z COVID-19. Komunikat w tej sprawie wydał 4 kwietnia dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Czytamy w nim:

Mamy nadzieję, że podjęte kroki pozwolą na ograniczenie tempa rozprzestrzeniania się wirusa oraz ograniczą liczbę osób zakażonych. Liczymy na Państwa wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji oraz zobowiązujemy się do niezwłocznego poinformowania o odwołaniu niniejszego zakazu.

Straż Leśna czuwać będzie nad przestrzeganiem wprowadzonego zakazu. Jednocześnie RDLP w Toruniu apeluje na swojej stronie internetowej o jego respektowanie i liczenie się z nowymi obostrzeniami. 

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważne potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom – czytamy. 

Leśne spacery trzeba więc na razie odłożyć. W otoczenie drzew wrócimy, kiedy szalejąca epidemia się uspokoi. I stanie się to szybciej, jeśli wprowadzonych zakazów nie będziemy łamać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *