ŁADne powitanie [FELIETON]

Felietony i opinie Wiadomości
Wojciech Klabun, Przewodniczący Klubu Radnych PiS w RMT

Z radością witam się z Państwem na łamach „Tylko Toruń”, na których będę dzielił się przemyśleniami dotyczącymi otaczającej nas rzeczywistości. Zarówno tej lokalnej, jak i ogólnopolskiej. Na poważnie lub z przymrużeniem oka. Zawsze jednak merytorycznie i konstruktywnie. Mam nadzieję, że moje felietony pozwolą spojrzeć Państwu na szereg spraw z innej strony. Zaczynamy!

W ostatnich dniach w rozmowach Polaków przewija się fraza „Polski Ład”. Rządząca koalicja zaprezentowała główne jego założenia, premier wyruszył na rozmowy z Polakami. Opozycja wyłuskuje poszczególne tezy i stara się rozdzierać nad nimi szaty.

REKLAMA

Można nie zgadzać się z częścią zapowiadanych założeń (można też ze wszystkimi – ale to jest już chyba przejaw złej woli), z dwiema rzeczami zgodzić się jednak trzeba:

1. Zjednoczona Prawica to pierwsza formacja po 1989 r., która realizuje większość założeń, z którymi szła do wyborów. Można utyskiwać, że np. postulaty jeszcze szybszej budowy mieszkań czy produkcji elektrycznych samochodów nie są spełnione, pamiętajmy jednak, że w czasie pojawia się wiele czynników, które przeszkadzają w realizacji ambitnych planów;

2. Działania rozpoczęte w 2015 r. przynoszą wymierne efekty – a z mierzalnymi wartościami trudno dyskutować. Przykłady? W ciągu ostatnich 6 lat minimalna płaca wzrosła z 1750 zł do 2800 zł. Przeciętne wynagrodzenie – z 3900 zł do 5200 zł. Stopa bezrobocia zmalała z 6,9 proc. do 3,1 proc., a emeryt, którego uposażenie w 2015 r. wynosiło 1255 zł, w przyszłym roku odbierać będzie 1772 zł.

Oczywiście – zawsze można mówić, że to mało, że są grupy, które na zmianach nie zyskały. Jednak gdy rozmawiać będziemy na konkrety, w atmosferze troski o Polskę – czy te dyskusje nie będą też przypadkiem przyjemniejsze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *