Kultura na rowerze. W gminie Chełmża uczczono Dzień Samorządu Terytorialnego

Box1 Gmina Chełmża Sport
fot. nadesłane

Centrum Inicjatyw Kulturalnych gminy Chełmża oraz gminne biblioteki z okazji trzydziestej rocznicy samorządu terytorialnego w Polsce zorganizowały wyjątkową akcję promującą to wydarzenie. W terenie i na rowerach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, zapewniły mieszkańcom gminy biało-zielone święto.

„Kultura na rowerze” – takie hasło towarzyszyło paniom z gminnych instytucji kultury podczas promocji Dnia Samorządu Terytorialnego. W tym roku jest to o tyle wyjątkowy dzień, że mija okrągłe 30 lat od pierwszych samorządowych wyborów w kraju. Rowerowa akcja zaczęła się już tydzień wcześniej. 21, 22, 25 i 26 maja jej organizatorki ruszyły w trasę i objechały gminne miejscowości na przyozdobionych w biało-zielone barwy jednośladach. W ochronnych maseczkach na twarzach i w rękawiczkach rozdawały napotkanym w drodze mieszkańcom gadżety w gminnych kolorach – przypinki z herbem gminy, biało-zielone chorągiewki, okolicznościowe karty pocztowe czy gminną gazetę „Kurenda”. Ci, którzy nie spotkali rowerowej ekipy w drodze, upominki być może znajdą w swoich skrzynkach pocztowych. W ciągu czterech dni „Kultura na rowerze” dotarła łącznie do aż 34 miejscowości z terenu gminy Chełmża. 

REKLAMA

– Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, a biało-zielone rowery były miło wyglądane na trasie i witane. Akcja promuje przy okazji również zdrowy styl życia poprzez jazdę na rowerze – mówi dyrektor Centrum Inicjatyw Kulturalnych gminy Chełmża Justyna Błaszczyk. 

Promocja zdrowego stylu życia nie jest dla gminnych bibliotek czymś nowym. Na koncie mają już podobne akcje, które również spotykały się z pozytywnym odbiorem i zachęcały do podejmowania aktywności.

– Biblioteki dzisiaj to nie tylko miejsca wypożyczania i gromadzenia książek, ale aktywne punkty działalności i animacji społecznej wychodzące poza mury bibliotek z ciekawymi pomysłami – dodaje Justyna Błaszczyk.

Projekt „Muuvit – Ruszaj się i odkrywaj świat”, nad którego realizacją czuwała biblioteka w Grzywnie, a który finansowany był ze środków Programu Rozwoju Bibliotek, może być świetnym przykładem tego, jak bardzo wielofunkcyjną rolę wśród lokalnych społeczności pełnią dziś biblioteki. Dwa duże projekty promujące zdrowy styl życia miały miejsce w gminie w 2018 r. W dziesiątej edycji konkursu „Na dobry początek!” biblioteka w Głuchowie działała przy projekcie „Sport i zdrowe odżywianie to recepta na niekichanie”, który finansowała Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego. Drugą z akcji była „Biblioteka na rowerze”, czyli kolejna z jednośladami w tle. Jej realizacja była możliwa dzięki finansowaniu ze środków programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. 

Tegoroczna rowerowa akcja ma, poza zachęcaniem do aktywności, wyjątkowe przesłanie – docenienie swojej małej ojczyzny.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *