Kujawsko-Pomorska e-Szkoła cieszy się dużą popularnością

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Zajęcia z języka angielskiego w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W związku z szerzącą się epidemią koronawirusa, decyzją rządu zamknięte zostały wszystkie szkoły, żłobki i przedszkola w kraju. Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski przygotował platformę internetową, dzięki której uczniowie będą mogli nadrobić zaległości. Skorzystają szczególnie ci, którzy w tym roku zdawać mają egzaminy kończące szkołę.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozpoczęła już działalność. Pierwsze lekcje online za nami – odbyły się m.in. zajęcia z języka polskiego, matematyki czy angielskiego. Transmisje na żywo, jak i zapisy z nich, znaleźć można na odpowiednich stronach www.kujawsko-pomorskie.pl i edupolis.pl, na kanale YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła oraz na facebookowym profilu: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Strona Szkoły Internetowej cieszy się jak dotąd dużą popularnością, do środy zanotowano na nią ponad 120 tys. wejść. 

REKLAMA

– Przede wszystkim chcemy uzupełnić tę lukę, która powstaje dzisiaj po decyzji o zamknięciu wszystkich szkół w naszym województwie i w całej Polsce. Kujawsko-Pomorska e-Szkoła jest dobrą propozycją, ponieważ zajęcia prowadzone będą na żywo. Nauczyciele są w ten sposób bardziej wiarygodni niż w przypadku odtwarzanych lekcji – tłumaczy marszałek województwa Piotr Całbecki. – W internecie możemy znaleźć bardzo wiele materiałów dydaktycznych, natomiast Kujawsko-Pomorska e-Szkoła tym będzie się różnić od pozostałych propozycji, że będzie transmitowana online. 

Szkoła nadaje codziennie nawet do sześciu półgodzinnych lekcji interaktywnych, w formie wykładów, pokazów i warsztatów. Przewidziany został także czas na pytania ze strony uczniów oraz na dyskusję. Program zajęć został przygotowany wspólnie przez metodyków pracujących w kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Lekcje prowadzone są przez profesjonalnych nauczycieli, oferujących najwyższe standardy nauczania. Projekt e-Szkoły to odpowiedź na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. Na obecnym etapie dedykowana jest dla maturzystów oraz ósmoklasistów, ale wkrótce ma objąć programem również pozostałych uczniów.

Pierwszą lekcją w ramach nauczania online była lekcja języka polskiego, przeprowadzona przez polonistkę z X LO w Toruniu Jolantę Serocką. 

– Miejsce się zmienia, metody poniekąd też. Nie jestem przyzwyczajona do tego, że mówię pół godziny, ponieważ zwykle prowadzę lekcje w sposób aktywny, rozmawiając z uczniami. Jest to dla mnie wyzwanie, wyobrażenie sobie, że to szkiełko, do którego mówię, to uczniowie – mówi Jolanta Serocka. – Uczniowie szukają treści w internecie. Wolą to robić niż czytać w tradycyjnych, papierowych książkach. Nie ma żadnych obaw. Wierzę, że się uda i że uczniowie skorzystają z tej formy. Staram się odpowiedzieć na ich potrzeby.

Zajęcia dla ósmoklasistów zaczynają się od rana, z kolei od południa prowadzone są lekcje dla maturzystów. E-Szkoła szybko zaskarbiła sobie poparcie władz oświatowych i środowiska nauczycielskiego. Lekcje nadawane są ze studia mieszczącego się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Aby wszystko przebiegało sprawnie od strony technicznej, w przedsięwzięcie zaangażowana została marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *