@ktywni cyfrowo. Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka zakończyli cykl komputerowych szkoleń

Powiat toruński Zławieś Wielka
Fot. nadesłane

Osoby dojrzałe potrafią już wykonać proste czynności komputerowe oraz korzystać z portali społecznościowych, młodsi zaś bez problemu zakładają własne strony internetowe. Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka zakończyli kursy podnoszące ich kompetencje cyfrowe. Które moduły tematyczne cieszyły się największym zainteresowaniem?

Ostatni kurs w ramach projektu „E-aktywni mieszkańcy gminy Zławieś Wielka” zakończył się 11 kwietnia. W trzymiesięcznym szkoleniu udział wzięło 100 osób. Zajęcia odbywały się w Domu Kultury w Górsku, a w świat czterech tematycznych modułów: „Działam w sieciach społecznościowych”, „Tworzę własną stronę internetową (blog)”, „Moje finanse i transakcje w sieci” oraz „Kultura w sieci”, wprowadził uczestników Dawid Bosak, pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej w Górsku.

REKLAMA

– Największą popularnością cieszył się panel dotyczący mediów społecznościowych – mówi Paulina Zakierska z Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. – Znaczną część uczestników stanowili seniorzy. Chcieli nadążyć za modą i być w kontakcie online ze swoimi bliskimi. W przerwach dopytywali o szczegóły i inne funkcjonalności m.in. Facebooka i Twittera.

Na wszystkich zajęciach omówione zostały także możliwości, jakie daje korzystanie z profilu zaufanego. Podczas szkolenia potwierdziło go około 60 proc. użytkowników. Ponadto instruktor przedstawił możliwość korzystania z platform Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, w tym także sprawdzania kolejek do lekarzy, zasad polityki prywatności Google’a oraz rodzajów i sposobów dokonywania płatności online.

– Młodsi mieszkańcy tworzyli zaś swoje własne strony internetowe – dodaje Paulina Zakierska. – Umiejętności te z całą pewnością przydadzą im się przy rozwijaniu własnych biznesów czy prowadzeniu blogów. Przygotowaliśmy dla nich aż trzy tematyczne panele.

Każde zajęcia dostosowane były do potrzeb i umiejętności kursantów. W grupach szkoleniowych znajdowało się średnio 10 osób. Przynależność do jednej konkretnej określał poziom umiejętności uczestnika.

Czy podobne zajęcia zorganizowane zostaną w przyszłości?

– Ze względu na bardzo duże zainteresowanie spróbujemy kolejny raz wnioskować o dofinansowanie takich działań – zaznacza przedstawicielka samorządu.

Projekt grantowy „E-aktywni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego” realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Gmina Zławieś Wielka na przeprowadzenie zadania otrzymała dofinansowanie w kwocie 56 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu komputerowego oraz organizację szkoleń dla mieszkańców, którzy ukończyli co najmniej 25. rok życia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *