@ktywni cyfrowo. Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka zakończyli cykl komputerowych szkoleń

Powiat toruński Zławieś Wielka
Fot. nadesłane

Osoby dojrzałe potrafią już wykonać proste czynności komputerowe oraz korzystać z portali społecznościowych, młodsi zaś bez problemu zakładają własne strony internetowe. Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka zakończyli kursy podnoszące ich kompetencje cyfrowe. Które moduły tematyczne cieszyły się największym zainteresowaniem?

Ostatni kurs w ramach projektu „E-aktywni mieszkańcy gminy Zławieś Wielka” zakończył się 11 kwietnia. W trzymiesięcznym szkoleniu udział wzięło 100 osób. Zajęcia odbywały się w Domu Kultury w Górsku, a w świat czterech tematycznych modułów: „Działam w sieciach społecznościowych”, „Tworzę własną stronę internetową (blog)”, „Moje finanse i transakcje w sieci” oraz „Kultura w sieci”, wprowadził uczestników Dawid Bosak, pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej w Górsku.

REKLAMA

– Największą popularnością cieszył się panel dotyczący mediów społecznościowych – mówi Paulina Zakierska z Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. – Znaczną część uczestników stanowili seniorzy. Chcieli nadążyć za modą i być w kontakcie online ze swoimi bliskimi. W przerwach dopytywali o szczegóły i inne funkcjonalności m.in. Facebooka i Twittera.

Na wszystkich zajęciach omówione zostały także możliwości, jakie daje korzystanie z profilu zaufanego. Podczas szkolenia potwierdziło go około 60 proc. użytkowników. Ponadto instruktor przedstawił możliwość korzystania z platform Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, w tym także sprawdzania kolejek do lekarzy, zasad polityki prywatności Google’a oraz rodzajów i sposobów dokonywania płatności online.

– Młodsi mieszkańcy tworzyli zaś swoje własne strony internetowe – dodaje Paulina Zakierska. – Umiejętności te z całą pewnością przydadzą im się przy rozwijaniu własnych biznesów czy prowadzeniu blogów. Przygotowaliśmy dla nich aż trzy tematyczne panele.

Każde zajęcia dostosowane były do potrzeb i umiejętności kursantów. W grupach szkoleniowych znajdowało się średnio 10 osób. Przynależność do jednej konkretnej określał poziom umiejętności uczestnika.

Czy podobne zajęcia zorganizowane zostaną w przyszłości?

– Ze względu na bardzo duże zainteresowanie spróbujemy kolejny raz wnioskować o dofinansowanie takich działań – zaznacza przedstawicielka samorządu.

Projekt grantowy „E-aktywni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego” realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Gmina Zławieś Wielka na przeprowadzenie zadania otrzymała dofinansowanie w kwocie 56 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu komputerowego oraz organizację szkoleń dla mieszkańców, którzy ukończyli co najmniej 25. rok życia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *