Kto mieczem wojuje… [FELIETON]

Felietony i opinie
Przemysław Termiński

Zaczęło się! Lamenty prawicowych mediów i polityków PiS po „wybuczeniu” Prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystościach niepodległościowych w Pucku. Grupa osób podczas oficjalnych uroczystości na Pomorzu manifestowała swoje średnie zadowolenie ze sposobu pełnienia swojej funkcji przez urzędującego prezydenta. 

Ja mam taki sobie stosunek do gwizdów, buczeń oaz podobnych form manifestowania swojego niezadowolenia. Zwłaszcza w trakcie oficjalnych uroczystości. Jednak są one dopuszczane przez zasady demokracji i są umacniane zasadą wolności słowa. Oczywiście jeżeli nie nawołują do nienawiści i nie padają przy tym groźby uznane przez kodeks karny za karalne. 

REKLAMA

Ja jednak widzę w tej sytuacji przykład starego powiedzenia, że „kto mieczem wojuje – od miecza ginie”. Zapomniał oto obóz rządzący jak napuszczał różne środowiska i gonił w trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej za Bronisławem Komorowskim. Zapomniało towarzystwo skupione wokół Prezydenta Andrzeja Dudy jak w trakcie wizyt Bronisława Komorowskiego w terenie pojawiali się prowokatorzy, podstawieni „pytacze” i tłumy buczków z gwizdkami i tablicami „Precz z Komorem”. 

Warto też przypomnieć oburzonym „puckim występkiem” politykom PiS-u jak groźny mógł być finał kampanii Komorowskiego w Toruniu przed 4 laty. Kiedy to w szeregi wolontariuszy byłego Prezydenta PO zakradł się młodzian o prawicowych poglądach, który w trakcie wystąpienia kandydata na dziedzińcu toruńskiego Ratusza Staromiejskiego ruszył niego z tylnego rzędu, powodując reakcję ochrony i ogólny strach.      

W takich sytuacjach apeluję o rozwagę, spokój i rozsądek. Kampania wyborcza i tak pełna jest emocji – raczej tych negatywnych. Zwolennicy obu stron muszą mieć na uwadze to, że kandydaci są z krwi i kości ludźmi walczącymi o nasze głosy. Powinniśmy wszyscy postawić sobie jasne granice, które nie mogą być przekroczone. A są nimi bez wątpienia nienaruszalność cielesna i bezwzględne bezpieczeństwo.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *